Roczny Antoś był niewidomy od urodzenia. Lekarze z Katowic przywrócili mu wzrok
Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach - to właśnie tam została przeprowadzona operacja przeszczepienia rogówki, dzięki której zaledwie roczny pacjent niewidomy od urodzenia odzyskał wzrok. Mama chłopca nie kryła wzruszenia. - Mój syn dostał szansę na normalne życie - powiedziała.

- W Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach dwukrotnie przeprowadzono z sukcesem operację przeszczepienia rogówki
- Pacjent poddany zabiegowi - obecnie roczny Antoś - nie widział od urodzenia
- Dzieci obuocznie niewidomych od urodzenia rodzi się maksymalnie 2 w całym kraju - zauważył dyrektor placówki
- Wzruszona mama chłopca cytowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego przyznała: jej syn dostał szansę na normalne życie
Roczny chłopiec odzyskał wzrok. "Szansa na normalne życie"
Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, lekarze z Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach przywrócili wzrok pacjentowi obuocznie niewidomemu od urodzenia. Mowa o Antosiu - chłopczyku, który obecnie ma zaledwie rok. Jego mama, pani Edyta, cytowana w komunikacie urzędu przyznała, że w żadnej innej placówce Antoś nie otrzymał pomocy.
- Nigdzie nie potrafili mi pomóc. Walczyłam o jego zdrowie w wielu miejscach, tylko tu podjęto się leczenia mojego synka – podkreśliła. - Jestem wdzięczna wszystkim, którzy pomogli odzyskać wzrok mojemu dziecku. Dzięki temu dostał szansę na normalne życie - dodała wzruszona mama.
Dwa udane przeszczepy w ciągu miesiąca
Dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski, który operował chłopca, na łamach komunikatu urzędu poinformował, że "dziecko obuocznie niewidome w ciągu miesiąca przeszło dwa udane przeszczepy". - Dzięki temu jest szansa na pełne odzyskanie wzroku. Chłopczyk już „używa” oka, które przeszczepione było miesiąc temu - dodał.
Adam Trzebinczyk, dyrektor Okręgowego Szpitala Kolejowego zaznaczył ponadto, że "operacja przebiegła bez zarzutu".
- Jesteśmy w procesie tworzenia Europejskiego Centrum Okulistyki, co jest naturalną konsekwencją posiadanego potencjału kadrowego i sprzętowego. Dzięki wsparciu marszałka Województwa Śląskiego ten potencjał możemy rozbudowywać i pomagać jeszcze większej ilości pacjentów - poinformował dyrektor. - A warto podkreślić, że nasi lekarze jako jedyni w kraju przeprowadzają takie zabiegi u dzieci - zauważył.
Przeszczepienia rogówki u niewidzących obuocznie dzieci to rzadkość
W komunikacie podkreślono, że "przeszczepienia rogówki u pacjentów pediatrycznych, które są obuocznie niewidzące to zabiegi wyjątkowo rzadkie". Potwierdził to dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski, mówiąc, że "rocznie dzieci z taką patologią powodującą obuoczne niewidzenie rodzi się jedno, dwoje dzieci w kraju". Dodał, że "dlatego to tak wyjątkowy i trudny zabieg".
- Inwestycje w służbie zdrowia to jedno. Jednak ważna jest także kadra, wysoko wykwalifikowane zespoły specjalistów, potrafiących ten sprzęt właściwie wykorzystać i dosłownie, dokonywać dzięki temu medycznych cudów. Gratuluję lekarzom tego sukcesu, zaś małemu Antosiowi życzę dużo zdrowia - skomentował marszałek województwa Jakub Chełstowski.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)