Roczny Antoś był niewidomy od urodzenia. Lekarze z Katowic przywrócili mu wzrok

Autor: oprac. KM • Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego15 stycznia 2023 16:50

Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach - to właśnie tam została przeprowadzona operacja przeszczepienia rogówki, dzięki której zaledwie roczny pacjent niewidomy od urodzenia odzyskał wzrok. Mama chłopca nie kryła wzruszenia. - Mój syn dostał szansę na normalne życie - powiedziała.

Roczny Antoś był niewidomy od urodzenia. Lekarze z Katowic przywrócili mu wzrok
Mój syn dostał szansę na normalne życie - wzruszyła się mama operowanego chłopca. Fot. Shutterstock
  • W Okręgowym Szpitalu Kolejowym w Katowicach dwukrotnie przeprowadzono z sukcesem operację przeszczepienia rogówki
  • Pacjent poddany zabiegowi - obecnie roczny Antoś - nie widział od urodzenia
  • Dzieci obuocznie niewidomych od urodzenia rodzi się maksymalnie 2 w całym kraju - zauważył dyrektor placówki
  • Wzruszona mama chłopca cytowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego przyznała: jej syn dostał szansę na normalne życie

Roczny chłopiec odzyskał wzrok. "Szansa na normalne życie"

Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, lekarze z Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach przywrócili wzrok pacjentowi obuocznie niewidomemu od urodzenia. Mowa o Antosiu - chłopczyku, który obecnie ma zaledwie rok. Jego mama, pani Edyta, cytowana w komunikacie urzędu przyznała, że w żadnej innej placówce Antoś nie otrzymał pomocy.

- Nigdzie nie potrafili mi pomóc. Walczyłam o jego zdrowie w wielu miejscach, tylko tu podjęto się leczenia mojego synka – podkreśliła. - Jestem wdzięczna wszystkim, którzy pomogli odzyskać wzrok mojemu dziecku. Dzięki temu dostał szansę na normalne życie - dodała wzruszona mama.

Dwa udane przeszczepy w ciągu miesiąca

Dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski, który operował chłopca, na łamach komunikatu urzędu poinformował, że "dziecko obuocznie niewidome w ciągu miesiąca przeszło dwa udane przeszczepy". - Dzięki temu jest szansa na pełne odzyskanie wzroku. Chłopczyk już „używa” oka, które przeszczepione było miesiąc temu - dodał.

Adam Trzebinczyk, dyrektor Okręgowego Szpitala Kolejowego zaznaczył ponadto, że "operacja przebiegła bez zarzutu".

- Jesteśmy w procesie tworzenia Europejskiego Centrum Okulistyki, co jest naturalną konsekwencją posiadanego potencjału kadrowego i sprzętowego. Dzięki wsparciu marszałka Województwa Śląskiego ten potencjał możemy rozbudowywać i pomagać jeszcze większej ilości pacjentów - poinformował dyrektor. - A warto podkreślić, że nasi lekarze jako jedyni w kraju przeprowadzają takie zabiegi u dzieci - zauważył.

Przeszczepienia rogówki u niewidzących obuocznie dzieci to rzadkość

W komunikacie podkreślono, że "przeszczepienia rogówki u pacjentów pediatrycznych, które są obuocznie niewidzące to zabiegi wyjątkowo rzadkie". Potwierdził to dr hab. n. med. Dariusz Dobrowolski, mówiąc, że "rocznie dzieci z taką patologią powodującą obuoczne niewidzenie rodzi się jedno, dwoje dzieci w kraju". Dodał, że "dlatego to tak wyjątkowy i trudny zabieg".

- Inwestycje w służbie zdrowia to jedno. Jednak ważna jest także kadra, wysoko wykwalifikowane zespoły specjalistów, potrafiących ten sprzęt właściwie wykorzystać i dosłownie, dokonywać dzięki temu medycznych cudów. Gratuluję lekarzom tego sukcesu, zaś małemu Antosiowi życzę dużo zdrowia - skomentował marszałek województwa Jakub Chełstowski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum