Reuters: warunkowe stosowanie remdesiwiru możliwe przez kolejny rok

Autor: oprac. KM • Źródło: Reuters, Rynek Zdrowia21 maja 2021 16:30

Europejska Agencja Leków zaleciła przedłużenie o rok warunkowego zezwolenia na leczenie COVID-19 remdesiwirem. To jak dotąd jedyny zatwierdzony lek do stosowania w tej chorobie.

Reuters: warunkowe stosowanie remdesiwiru możliwe przez kolejny rok
Remdesiwiru to jak dotąd jedyny zatwierdzony lek do stosowania w COVID-19. Fot. Shutterstock
  • Korzyści ze stosowania remdesiwiru przewyższają ryzyko - podała EMA
  • Od lipca 2020 r. remdesiwir był warunkowo dopuszczony do podawania pacjentom covidowym powyżej 12. r. ż. wymagającym wentylacji mechanicznej
  • Skuteczność remdesiwiru była przedmiotem wątpliwości panelistów WHO

Jak podał Reuters, Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi działający w ramach Europejskiej Agencji Leków uznał, że korzyści ze stosowania remdesiwiru przewyższają ryzyko.

Są korzyści, ale brakuje dowodów?

W lipcu ubiegłego roku remdesiwir został warunkowo zatwierdzony do stosowania w COVID-19 u dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia z zapaleniem płuc wymagającym terapii tlenowej.

W grudniu EMA zaleciła zmianę niektórych punktów tego warunkowego zatwierdzenia. Powodem zalecenia były wątpliwości względem skuteczności remdesiwiru, o których było głośno po ustaleniach panelu Światowej Organizacji Zdrowia, jakoby nie istniały dowody na to, że lek poprawił wskaźnik przeżywalności lub zmniejszył potrzebę wentylacji mechanicznej pacjentów covidowych.

Jak podał Reuters, producent leku był zobowiązany do przedstawienia większej ilości danych do końca roku celem uzyskania następnego planowanego przedłużenia zezwolenia na stosowanie leku.

Zdaniem naukowców to nie jest najskuteczniejszy lek

Już w ubiegłym roku społeczność naukowa miała odkryć jeszcze skuteczniejszy lek na COVID-19. Na łamach czasopisma naukowego "Cell Discovery" badacze m.in. Rensselear Polytechnic Institute poinformowali o testowaniu właściwości heparyny - znanego na całym świecie leku przeciwzakrzepowego - na komórkach ssaków. Nie mieli jednak na celu badania działania hamującego powstawanie zakrzepów, a właściwości przeciwwirusowych leku. Badali również inne związki z grupy siarkowych polisacharydów, m.in. siarczanu heparyny i innych jej pochodnych, a także związki izolowane z jadalnych alg, nazwane RPI-27 i RPI-28.

Badania pokazały, że RPI-27 wykazywał kilkukrotnie wyższą skuteczność w blokowaniu koronawirusa odpowiadającego za rozwój choroby COVID-19 niż remdesiwir. Nieco słabsze właściwości antywirusowe wykazał związek RPI-28. Heparynę z kolei cechowało działanie przeciwwirusowe o sile jednej trzeciej siły remdesiwiru.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum