Retransplantacja serca. Rzadki zabieg przeprowadzono we Wrocławiu

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP19 listopada 2021 13:50

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu przeprowadzono niezwykle rzadką retransplantację serca. W skali światowej zabiegi te dotyczą zaledwie kilku procent pacjentów po transplantacji.

We Wrocławiu dokonano ponownej transplantacji u pacjenta. Fot. Shutterstock
  • Retransplantacja została wykonana u 36-letniego pacjenta, u którego występowały epizody odrzucenia przeszczepu
  • Życie mężczyzny było zagrożone, dlatego jedynym rozwiązaniem było zastąpienie zniszczonego serca nowym
  • Do ponownego przeszczepu serca u mężczyzny doszło na początku października. Pacjent czuje się już lepiej i wkrótce opuści szpital

Pogorszenie zdrowia u pacjenta

Pacjent, któremu po raz kolejny przeszczepiono serce to 36-letni mężczyzna.

- 4,5 roku temu przeszedł transplantację serca w Zabrzu, ale wcześniej, czekając na dawcę, dwa lata leżał w szpitalu na wspomaganiu mechanicznym, bez którego by nie przeżył. W krótkim czasie doszło u niego do powtarzających się epizodów odrzucenia przeszczepu - powiedział prof. Michał Zakliczyński, szef Kliniki Transplantacji Serca i Mechanicznego Wspomagania Krążenia USK we Wrocławiu.

Leczenie immunosupresyjne okazało się w przypadku tego pacjenta nieskuteczne. "Jego stan się pogarszał, aż doszło do krytycznego momentu, gdy nie był już w stanie funkcjonować" - dodał profesor.

Czytaj: Chirurdzy z USA przeszczepili nerkę od genetycznie zmodyfikowanej świni. Przeszczep się przyjął

Przeszła ponad 30 zabiegów, teraz zajęli się nią lekarze z Katowic. "Wyjątkowy zabieg"

Ponowna transplantacja serca

Dr Roman Przybylski, kierownik Kliniki Kardiochirurgii USK, podkreślił, że powtarzające się epizody odrzucania, być może związane również ze współistniejącą chorobą autoimmunologiczną jelit, doprowadziły do niewydolności serca.

- Są to sytuacje, których przed transplantacją nie możemy przewidzieć, choć przebieg niektórych chorób autoimmunologicznych może dyskwalifikować pacjenta do przeszczepu - mówił.

Życie mężczyzny było zagrożone, a jedynym rozwiązaniem było zastąpienie zniszczonego serca nowym. Na początku października wykonano u 36-latka retransplantację serca. Dziś czuje się dobrze i szykuje do opuszczenia szpitala.

Instytut Chorób Serca Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu od lutego tego roku przeprowadza transplantację serca. Do tej pory wykonano ponad 30 przeszczepów.

Czytaj: Medycyna transplantacyjna. Rząd przyjął zmiany w uchwale dot. Narodowego Programu Rozwoju

Kolejny lot z sercem do przeszczepu. Tylko 4 godziny czasu od pobrania

Policyjny Black Hawk przetransportował serce do przeszczepu z Gdyni do Wrocławia

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum