Resort zdrowia zapowiada refundację testów na HIV dla przyszłych matek

Autor: Metro/Rynek Zdrowia • • 23 maja 2009 08:10

Resort zdrowia chce, aby ginekolodzy proponowali test na HIV każdej kobiecie w ciąży. W Anglii, Holandii lub Francji test na obecność HIV wykonuje 98 proc. przyszłych matek. W Polsce badanie wykonuje tylko co dziesiąta kobieta.

Tymczasem test może ocalić życie dziecka: wykrycie wirusa pozwala rozpocząć leczenie, które niemal całkowicie chroni płód przed zakażeniem.  Lekarze zlecają go tylko ciężarnym z tzw. grup ryzyka (np. tym, które miały kontakt z narkotykami). Resort zdrowia chce to zmienić i pracuje nad rozporządzeniem, które nakaże ginekologom badanie każdej kobiety w ciąży.

Polska zobowiąza się do tego pięć lat temu, gdy na konferencji europejskich ministrów zdrowia podpisała deklarację, że zmimalizujemy ryzyko zakażenia HIV u dzieci do 2010 r.

– Wciąż walczymy ze stereotypami, że HIV to problem osób prostytuujących się czy homoseksualistów – mówi dr Dorota Rogowska-Szadkowska z Akademii Medycznej w Białymstoku, specjalistka z zakresu HIV/AIDS. - Ale nosicielkami wirusa bywają kobiety, które są w stałych związkach i nawet nie wiedzą o niebezpieczeństwie. One, a często ich ginekolodzy, nie widzą potrzeby robienia testów - mówi dr Szadkowska.

Rekomendację w tej sprawie wydało też Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Resort zdrowia chciałby, żeby nowy przepis zaczął obowiązywać w ciągu najbliższych miesięcy. Zapowiedział, że badania będą refundowane przez NFZ

Według danych PTG od początku epidemii HIV w Polsce (czyli od 1985 r.) zarejestrowano ponad 12 tys. nosicieli wirusa. W tym czasie urodziło się 147 zakażonych nim dzieci.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum