Resort zdrowia przekonuje: Kochaj swoje serce. Dla zdrowia!

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 października 2010 16:24

Ruszyła kampania, która ma zachęcić Polaków do prowadzenia zdrowego trybu życia, oszczędzającego serce.

Resort zdrowia przekonuje: Kochaj swoje serce. Dla zdrowia!
Pomysłodawcą kampanii „I love (serce). Kochaj swoje serce. Dla zdrowia!” jest resort zdrowia. Podczas konferencji inaugurującej akcję, która odbyła się 19 października br., minister Ewa Kopacz mówiła, że „warto kochać siebie, ale trzeba kochać przede wszystkim swoje serce”.

Podczas kampanii w telewizji i radiu będą emitowane reklamy społeczne. Znajdą się one także w prasie, internecie oraz na billboardach.

– Chcemy dotrzeć z wyraźnym sygnałem do Polaków – tych młodszych i tych starszych: to od ciebie zależy, ile lat pożyjesz i w jakiej kondycji będziesz spędzał swoją starość – podkreśliła minister zdrowia.

Jak zaznaczyła, dobre nawyki, które powinniśmy wynieść z domu, to nawyki dobrego odżywiania, nawyk aktywności ruchowej oraz brak uzależnień, czyli np. palenia papierosów. Podkreśliła, że z powodu zawału serca w Polsce codziennie umiera blisko 100 osób. Minister zdrowia przyznała, że sama pali od 2. roku studiów.

– Bardzo często próbuję pozbyć się swojego nałogu, ale nie bardzo mi to wychodzi. Może ta akcja sprawi, że spojrzę na swój nałóg inaczej – podkreśliła.

Do złych nawyków żywieniowych zaliczyła także jedzenie późną porą. Jak dodała, są to nawyki, które chcemy wymazać z naszego życia i pokazać, jak można inaczej.

Konsultant z Centrum Kardiologii w Józefowie prof. Marek Dąbrowski podkreślił, że wyeliminowanie nawet jednego z czynników ryzyka chorób naczyniowo-sercowych znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo choroby.

Wśród najczęściej występujących u Polaków wymienił zaburzenia lipidowe, czyli nadmiar cholesterolu we krwi lub zbyt małe stężenie tzw. dobrego cholesterolu – dotyczy to od 60 do 65 proc. osób. Nadciśnienie tętnicze ma ok.40 proc. Polaków, pali tytoń ok. 33 proc. Nadwagę ma 40 proc. z nas, natomiast otyłych jest 20 proc. Polaków. Niską aktywność fizyczną w Polsce wykazuje 49 proc. mężczyzn i 56 proc. kobiet.

W ocenie prof. Grzegorza Opolskiego, krajowego konsultanta ds. kardiologii, gdyby wyeliminować wymienione wyżej czynniki ryzyka, można uniknąć nawet 80 proc. zawałów serca i udarów mózgu.

Choroby serca i naczyń są najczęstszą przyczyną zgonów i jednym z najczęstszych powodów inwalidztwa w Polsce. Kampania „I love(serce). Kochaj swoje serce. Dla zdrowia!” ma uświadomić czynniki ryzyka związane z paleniem tytoniu, nadużywaniem alkoholu, nieprawidłowym odżywianiem, brakiem aktywności fizycznej i otyłością oraz sposoby zapobiegania powstawaniu chorób układu krążenia.

Kampania realizowana jest na zlecenie Ministerstwa Zdrowia w ramach programu POLKARD. Na profilaktykę i edukację z programu POLKARD w 2010 przewidziano 2,9 mln złotych.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum