×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Resort zdrowia o dostępie do leczenia substytucyjnego narkomanów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia13 kwietnia 2012 16:43

Poprawienie jakości programów profilaktycznych zapobiegających zażywaniu narkotyków i łatwiejszy dostęp do leczenia substytucyjnego - to niektóre z rekomendacji zawartych w informacji rządu o realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii.

Resort zdrowia o dostępie do leczenia substytucyjnego narkomanów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W piątek (13 kwietnia) wiceminister zdrowia Marek Haber przedstawił posłom informację rządu o realizacji zadań wynikających z Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w 2010 r. Wynika z niej, że nadal utrzymują się poważne trudności w dostępie do programów leczenia substytucyjnego - polega ono na podawaniu substancji o właściwościach podobnych do narkotyku, który spowodował uzależnienie.

Obecnie podstawowymi lekami stosowanymi w substytucji są metadon i buprenorfina. Ich podawanie zapobiega występowaniu objawów zespołu abstynencyjnego, redukuje głód psychiczny opiatów oraz skutki zdrowotne i społeczne związane z uzależnieniem.

Marek Haber poinformował, że w 2010 r. w Polsce było prowadzonych 25 programów leczenia substytucyjnego (w tym siedem prowadzonych przez Służbę Więzienną), korzystało z nich ok. 2,1 tys. pacjentów. Brak było dostępu do leczenia substytucyjnego w województwach: pomorskim, opolskim, podkarpackim, podlaskim oraz warmińsko-mazurskim.

W 2010 r. spadła liczba lekarzy przeszkolonych w zakresie problematyki uzależnień. Według Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w szkoleniach wzięło udział 42 lekarzy, podczas gdy w poprzednim roku było ich 322. Co istotne W 2010 r. spadła liczba użytkowników narkotyków w stosunku do 2006 r.. W 2010 r. liczba uzależnionych wahała się od 56 do 103 tys., podczas gdy w 2006 r. był to przedział 100-130 tys. osób.

Wśród rekomendacji, które mają być priorytetowe przy realizacji programu na lata 2011-2016, położono nacisk na programy profilaktyczne. Marek Haber przyznał, że dotychczasowe są mało skuteczne; należy przeznaczyć na nie więcej środków i poprawić ich jakość. Potrzebne są m.in. programy adresowane do gimnazjalistów oraz młodzieży, która miała już pierwsze kontakty z narkotykami.

W informacji zaleca się dalszy rozwój leczenia substytucyjnego, które jest relatywnie tanie i obniża późniejsze koszty leczenia powikłań i inne koszty społeczne, ma też istotny wpływ na poprawę sytuacji epidemiologicznej w zakresie chorób przenoszonych drogą krwiopochodną (HIV, HCV, HBV). Program zakładał zapewnienie dostępu do leczenia substytucyjnego co najmniej 20 proc. uzależnionych, jednak założenia tego nie udało się zrealizować - w 2010 r. leczeniem zastępczym objętych było zaledwie ok. 8 proc. uzależnionych od opioidów.

W informacji znalazły się też rekomendacje dotyczące zwiększenia nakładów finansowych NFZ przeznaczonych na świadczenia zdrowotne w ambulatoryjnych placówkach leczenia uzależnień i poprawa wiedzy lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w zakresie narkomanii.

Informację pozytywnie zaopiniowały wszystkie kluby poza Ruchem Palikota, który zgłosił wniosek o jej odrzucenie. Głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie informacji odbędzie się na kolejnym posiedzeniu Sejmu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum