Resort zdrowia o braku leku na gruźlicę wielolekooporną

Autor: MZ/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2011 19:03

Ministerstwo Zdrowia w związku z publikacjami prasowymi na temat braku leku trecator, stosowanego w leczeniu gruźlicy wielolekoopornej, informuje, że prowadzi rozmowy z producentem specyfiku.

Resort zdrowia o braku leku na gruźlicę wielolekooporną

„W związku z wyemitowanym w dniu 6 stycznia br. programem Prosto z Polski (TVN 24), dotyczącym braku leku trecator , który jest stosowany w leczeniu gruźlicy wielolekoopornej, Ministerstwo Zdrowia informuje, że lek trecator tabl. 250 mg jest sprowadzany do Polski w trybie tzw. importu docelowego. Zasygnalizowany w programie problem związany z ograniczoną dostępnością leku powstał w związku z wyczerpaniem się jego zapasów w hurtowni. Amerykański producent leku wstrzymał produkcję, w związku z czym importer – firma Profarm (hurtownia farmaceutyczna), zaskoczona sytuacją nie może sprowadzić leku z USA” – podaje resort zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia skierowało zapytania do hurtowni farmaceutycznych w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat zaistniałego problemu. Resort prowadzi rozmowy z producentem leku, mające na celu zapewnienie jego dostępności dla pacjentów

Z danych resortu wynika, iż w Polsce chorych na gruźlicę wielolekooporną jest ok. 70 osób.

Więcej: www.mz.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum