Resort zdrowia: mamy już 17 formalnie potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce

Autor: PAP, Marzena Sygut/Rynek Zdrowia • • 09 marca 2020 16:48

Obecnie (w poniedziałek, 9 marca) mamy 17 przypadków formalnie potwierdzonych zakażeń koronawirusem - podało po godz. 16 Ministerstwo Zdrowia, gdy do wcześniejszych przypadków dołączył kolejny. Chodzi o kobietę w stanie ciężkim przebywającą w szpitalu w Poznaniu. Prezydent Andrzej Duda zwołał na wtorek posiedzenie RBN.

Podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia (9 marca br.); FOT. Twitter/MZ

467 osób w kraju jest hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, 1014 osób objęto kwarantanną, a 7110 przebywa pod nadzorem epidemiologicznym - poinformowało w poniedziałek po południu Ministerstwo Zdrowia. Te cyfry rosną i musimy w najbliższych dniach przygotować się, że tak będzie - podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

- Takie wnioski płyną z najbliższych krajów, gdzie po rozpoznaniu pierwszych chorych, te liczby rosły. Stąd oczekujemy, że i w Polsce ten wzrost w najbliższych dniach będzie bardzo szybki. To wynika z działania wirusa - dodał

Nowe zakażone osoby (pięć osób) przebywają w Raciborzu, Wrocławiu i Krakowie. Osoby te wcześniej były objęte nadzorem epidemicznym.

Minister wyjaśnił też, że decydenci cały czas działają w tej kwestii, przygotowując szpitale na przyjęcie większej liczby osób z zarażeniem koronawirusem.

- Działamy w zakresie liczby łóżek zakaźnych, gotowości szpitali do zwiększenia tych liczb, apelujemy do wojewodów o przekształcenie niektórych szpitali w szpitale zakaźne, zwiększenia liczby łóżek intensywnych i respiratorów w szpitalach na oddziałach zakaźnych, Wiemy, że ta możliwość leczenia na łóżkach intensywnych jest kluczowa w zakresie pomocy najciężej chorym. Respiratory są najbardziej potrzebne osobom starszym - podkreślił Szumowski.

Dodał, że osoby te mają współwystępujące choroby, co jest największym zagrożenie dla nich w wypadku zakażenia koronawirusem.

- Należy uwrażliwić ludzi na kontakty z osobami starszymi. Chrońmy je jeszcze bardziej. Same osoby starsze powinny ograniczyć aktywność w społeczeństwie, trzymać się z dala od dużych zgromadzeń, miejsc, gdzie może dojść do zakażenia - zaznaczył minister Szumowski.

Jednocześnie zwrócił uwagę, że resort zdrowia, wspólnie z premierem i ministrem edukacji rozważa scenariusze zamykania szkół, gdzie są potencjalne duże ryzyka zakażenia.

Nadzór wojewody i dochodzenia inspekcji
Minister zdrowia wyjaśnił też, że rozważane jest wzmocnienie nadzoru nad kwarantanną. Chodzi o to, aby służby roztoczyły opiekę nad ludźmi przebywającymi w kwarantannie domowej. Na wojewodzie spoczywa obowiązek dostarczania żywności i potrzebnego sprzętu osobom izolowanym. Ważne jest też, aby specjalne patrole chodziły po domach do osób przebywających w kwarantannie domowej i pytały o samopoczucie, stan zdrowia. Jest to ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa tych osób, ale też ich świadomości, że to jest kwarantanna i chorzy muszą przebywać w domu.

Minister zaznaczył również, że resort monitoruje sytuację na bieżąco. - Mamy już działającą specustawę, aktywnie działa NFZ i inspekcja sanitarna.

- Ta ostatnia wykonuje wielką pracę. To tutaj analizowane są dane osób, które mogły być w kontakcie z osobami chorymi. Inspekcja sanitarna prowadząc dochodzenie epidemiczne wykorzystuje wszystkie narzędzia łącznie z danymi ze służb, aby zlokalizować i dotrzeć do osób, które powinny być objęte kwarantanną. Mam tu na myśli m.in. linie lotnicze, lotniska, policję, służbę graniczną, MSZ a nawet dziennikarzy - zaznaczył minister Szumowski.

W poniedziałek w godzinach popołudniowych zapadła też decyzja o objęciu kontrolą sanitarną wszystkich granic Polski: tj. autokarów, busów, wszystkich środków zbiorowego transportu. - Z uwagi na to, że gros osób zarażonych dociera do kraju z zagranicy, musimy wprowadzić nadzwyczajnie środki. Dziś o godz. 15 zostanie uruchomionych pięć kluczowych punktów - cztery na granicy z Niemcami, jeden na granicy z Czechami - poinformował szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Dodał, że w ciągu kilkudziesięciu godzin całość granic Polski zostanie zabezpieczona. Od wtorku wszelkie procedury medyczne i sanitarne zostaną wdrożone w stu procentach na naszych granicach zewnętrznych, czyli z Ukrainą, z Białorusią i z Rosją.

Szpitale będą przekształcane w zakaźne
Wyjaśnił też, że NFZ cały czas monitoruje zasoby ludzkie, możliwości sprzętowe dotyczące np. transportu chorych i pogotowia ratunkowego.

- Zgodnie ze specustawą pojawiła się już z naszej strony prośba do wojewodów o utworzenie karetek transportowych, a także karetek do pobierania materiałów do badań od osób w kwarantannie domowej - mówił minister Szumowski.

Dodał, że jak na razie szpitale są w pełnej gotowości na przyjęcie tych osób, mamy miejsca w szpitalach zakaźnych. - Apeluję o spokój i rozwagę, Wiemy, że będzie więcej przypadków, że musimy podjąć działania, żeby pomóc tym osobom chorym. Jesteśmy na to gotowi. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, całe szpitale będą przekształcane w szpitale monoprofilowe - zakaźne. Wiadomo bowiem, obserwując sytuację we Włoszech, że ok. 10 proc, hospitalizowanych z powodu koronawirusa wymaga opieki intensywnej.

Podkreślił też, że od dziś o kolejnych przypadkach zakażeń będą na bieżąco informować rzecznicy prasowi wojewodów, a komuniakty z MZ będą do dziennikarzy trafiać dwa razy na dobę.

W Raciborzu łącznie pięć osób
Kolejne trzy osoby z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem są leczone na oddziale zakaźnym w Szpitalu Rejonowym im. Józefa Rostka w Raciborzu (Śląskie) - informował w poniedziałek (9 marca) dziennikarzy dyrektor placówki Ryszard Rudnik.

W niedzielę w placówce hospitalizowane były dwie osoby z potwierdzonym zakażeniem - rybniczanie, kobieta i mężczyzna.

- Mieliśmy dwóch pacjentów już oznaczonych, natomiast dzisiaj przybyły do nas następne trzy osoby, które wcześniej już zostały skierowane z kwarantanny przez sanepid, miały potwierdzony wynik dodatni - powiedział dyrektor Rudnik.

- Są w stanie stabilnym, nie są to osoby w ciężkim stanie. Wszystkie osoby, które są u nas oddziale zakaźnym, są w stanie dobrym - dodał dyrektor.

W związku z potwierdzeniem zakażenia koronawirusem u dwojga mieszkańców Rybnika, w poniedziałek rano władze miasta zdecydowały o odwołaniu w: Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. Cmentarnej oraz Zespole Szkół nr 3, przy ul. Orzepowickiej, Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 14 przy ul. Krętej i Staffa. W tych placówkach zostanie przeprowadzona dezynfekcja.

Pierwszy przypadek w Krakowie, zachorowanie w Poznaniu
Z kolei w szpitalu im. S. Żeromskiego w Krakowie na oddziale zakaźnym przebywa z kolei ponad 60-letni pacjent zarażony koronawirusem - powiedział dyrektor szpitala Jerzy Friediger.

To pierwszy przypadek zarażenia stwierdzony w Krakowie i 12 potwierdzony jak dotąd w Polsce.

- Mężczyzna trafił do szpitala w sobotę wieczorem. W ostatnim czasie przebywał w północnych Włoszech. Jego stan jest dobry, stabilny - powiedział dyrektor.

Małopolski sanepid nie udziela informacji ani o pacjencie ani o jego rodzinie. O godz. 12.30 ma się odbyć konferencja prasowa wojewody małopolskiego i przedstawicieli szpitala im. Żeromskiego.

W poniedziałek po godz. 16 pojawiła się informacja o 17. przypadku zakażenia koronawirusem - tym razem w Wielkopolsce. - Stan pacjentki, u której w poniedziałek potwierdzono koronawirusa jest ciężki - poinformował rzecznik prasowy Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Strusia w Poznaniu Stanisław Rusek. Kobieta w średnim wieku trafiła do szpitala w niedzielę.

Rzecznik szpitala podał, że ze wstępnych ustaleń wynika, że pacjentka miała w ostatnim czasie kontakt z osobą, która wróciła z Włoch. Wcześniej kobieta została przyjęta do szpitala w Puszczykowie, stamtąd trafiła do Poznania.

- Osoba w wieku średnim została przewieziona do naszego szpitala w niedzielę przed północą. Ma objawy zapalenia płuc o bardzo ciężkim przebiegu klinicznym, jest podłączona do respiratora i jest w stanie śpiączki farmakologicznej - powiedział Rusek.

W Polsce w kierunku koronawirusa przebadano dotychczas 1384 próbki; 1368 z nich dało wynik negatywny, a 17 pozytywny - podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

Do niedzieli wieczorem, z powodu zarażenia koronawirusem w całym kraju hospitalizowanych było 11 osób. Starszy mężczyzna przebywający w szpitalu we Wrocławiu jest w ciężkim stanie.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Zakażenia odnotowano od tego czasu m.in. w Korei Południowej, Iranie, Iraku, Izraelu, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum