Resort obejmie uczniów szkolną opieką medyczną?

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 31 grudnia 2009 09:21

Ministerstwo Zdrowia analizuje czy objąć wszystkie dzieci opieką medyczną w szkołach.

Połowa dzieci w wieku szkolnym w woj. łódzkim nie jest w ogóle badana przez lekarzy specjalistów. Jednocześnie co czwarte dziecko cierpi na jakąś chorobę przewlekłą. Problem nasila się od kilkunastu lat, kiedy ze szkół zniknęły gabinety lekarskie.

Dlatego od wielu lat specjaliści walczą o powrót lekarzy do szkół. W woj. łódzkim zajęło się tym Stowarzyszenie Obrony Praw Ubezpieczonych.

– Wielokrotnie pisaliśmy w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia. Poparł nas rzecznik praw dziecka Marek Michalak, który też stoi na stanowisku, że dzieci powinny być objęte powszechną opieką medyczną. Podobnie uważa prof. Janusz Szymborski, pełnomocnik rzecznika praw obywatelskich ds. opieki medycznej – mówi Barbara Natorska, przewodnicząca stowarzyszenia.

Na razie resort zapoznaje się z raportem o zdrowiu dzieci, przygotowanym przez prof. Alicję Chybicką, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Wynika z niego, że 46 proc. dzieci ma próchnicę, a 59 proc. nieprawidłową wagę ciała, wady postawy ma co trzecie dziecko.

Wrocławscy lekarze pod kierownictwem prof. Chybickiej opracowali system objęcia dzieci powszechną opieką. Do każdej szkoły przynajmniej raz w roku przychodziliby lekarze rodzinni, którzy badaliby dzieci i w razie wątpliwości kierowali do specjalistów.

Pomysł teoretycznie jest możliwy do realizacji na poziomie samorządów, pod warunkiem jednak, że w budżetach znajdą się na to pieniądze. Lekarzowi trzeba byłoby zapłacić około 50 zł za zbadanie jednego ucznia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum