Rekordzistka transplantologii: żyje już 38 lat z darowaną nerką

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2016 10:32

Marianna Zawada z Lublina jest jedną z najdłużej żyjących w Polsce osób po przeszczepie nerki. Przez ponad 38 lat, które minęły od przeszczepu, przyjmuje ten sam lek zapobiegający odrzutowi.

Rekordzistka transplantologii: żyje już 38 lat z darowaną nerką
Rekordzistka transplantologii: żyje już 38 lat z darowaną nerką. Fot. Atchiwum

Cena życia po przeszczepie jest wysoka. Leki zapobiegające odrzutowi, które musi przyjmować pacjentka zniszczyły jej kości. Choruje m.in. na osteoporozę i cukrzycę posterydową. Pacjentka wie, że leki psują organizm, ale zdaje sobie sprawę, że tylko dzięki temu żyje.

Pani Marianna dostała nową nerkę w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie. Przez te wszystkie lata, systematycznie, co kilka miesięcy, przyjeżdża tam na badania. Przy okazji rozmawia z chorymi, którzy są rok, dwa lata po przeszczepie i dodaje im otychy. Swoim przykładem pokazuje, że można z przeszczepionym organem żyć wiele lat.

W tym samym szpitalu w Warszawie 50 lat temu profesor Tadeusz Orłowski i profesor Jan Nielubowicz wykonali pierwszy w Polsce przeszczep nerki. Od tamtego dnia polscy transplantolodzy w całym kraju przeszczepili od zmarłych dawców już ponad 20 tysięcy nerek. Dziś, 26 stycznia, w Polsce obchodzony jest Dzień Transplantacji upamiętniający pierwszy udany przeszczep nerki.

Więcej: www.tvn24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum