Rekordowa ilość zakażeń we Włoszech i Francji to „dzieło” wariantu Omikron

Autor: PAP • Źródło: PAP26 grudnia 2021 10:15

We Włoszech w świąteczną sobotę odnotowano rekord wykonania jednego dnia testów – zrobiono ich prawie milion, wykryto 54 tys. zakażeń. Był to trzeci dzień z rzędu, w którym wykryto najwyższą dobową liczbę przypadków koronawirusa. We Francji natomiast po raz pierwszy od początku pandemii zarejestrowano ponad 100 tys. zakażeń Covid-19 w ciągu jednej doby.

We Francji odnotowano ponad 100 tys zakażeń, we Włoszech ponad 54 tys. Fot. AdobeStock
  • We Włoszech w sobotę wykonano prawie milion testów w kierunku koronawirusa, wykryto ponad 54 tys. zakażeń
  • W tym samym dniu we Francji wykryto ponad 100 tys. zakażeń

Prawie milion testów jednego dnia

W czwartek zarejestrowano ponad 44 tysiące zakażeń, a w piątek około 50,5 tys. Ich galopujący wzrost to rezultat szerzenia się wariantu Omikron. Nigdy wcześniej nie wykonano jednego dnia prawie milion testów. 5,6 procent z nich dało wynik pozytywny.

Do szpitali przyjęto 113 osób. Na oddziałach intensywnej terapii jest ponad 1000 chorych na Covid-19, a na pozostałych oddziałach około 8900 a liczba zmarłych od lutego zeszłego roku wzrosła do 136 530. Aktywnych zakażeń jest obecnie ponad pół miliona.

W sobotę poinformowano również, że przybywający do Włoch podróżni w przypadku pozytywnego wyniku testu muszą sami pokryć koszty 10-dniowej izolacji.

Podwojenie zakażeń w ciągu trzech tygodni

W Francji natomiast w sobotę wykryto 104 611 zakażeń – poinformowała AFP. Próg 50 tys. infekcji przekroczono już 4 grudnia więc wskazuje to, że w ciągu trzech tygodni podwoiła się liczba zakażeń, na co ma bez wątpienia wpływ wariant koronawirusa Omikron.

Agencja podała również, że od początku kampanii szczepień przeciw Covid-19 w kraju pierwszą dawkę przyjęło 78,2 proc. mieszkańców kraju, a w pełni zaszczepionych jest 76,5 proc. Ponadto prawie 22 mln z 67 mln Francuzów otrzymało już dawkę przypominającą.

Czytaj: Świąteczne spotkania w dobie pandemii. Wiele państw Europy wprowadziło obostrzenia i regulacje

Czytaj: We Włoszech wprowadzono nowo restrykcje. Wśród nich m.in. nakaz noszenia maseczek na zewnątrz

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum