Rekord dawców osocza. Uzyskano ponad 2200 dawek terapeutycznych

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 16 listopada 2020 17:14

Zdecydowanie przybyło w minionym tygodniu ozdrowieńców, którzy oddali osocze. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, które bada próbki osocza pobranego od ozdrowieńców w całej Polsce w zeszłym tygodniu dostało do zbadania 350 próbek. Tydzień wcześniej było ich około 200, 3 tygodnie temu tylko 100.

Rekord dawców osocza. Uzyskano ponad 2200 dawek terapeutycznych
Fot. WOT (zdjęcie ilustracyjne)

W sumie w całym kraju od 719 ozdrowieńców, którzy pierwszy lub kolejny raz oddawali osocze uzyskano ponad 2200 dawek terapeutycznych. Odzew na apel o zgłaszanie się ozdrowieńców do RCKiK jest na szczęście duży.

Najwięcej zgłoszeń zanotowały w zeszłym tygodniu regionalne centra w Bydgoszczy, Białymstoku, Krakowie i Gdańsku. W każdym z nich osocze oddało ponad 50 osób. W Białymstoku dawców było dokładnie 60.

W większości stacji dawców było od 20 do 40. Najmniej zgłosiło się ich w Opolu, Wałbrzychu i Słupsku. Warto jednak podkreślić, iż liczba dawców w tych trzech centrach także się poprawiła, w stosunku do poprzednich tygodni. Biorąc pod uwagę aktualne statystyki, w skali kraju, do oddania osocza zgłasza się około 1% potencjalnych dawców. Można więc zauważyć, że jest jeszcze spora rezerwa.

W praktyce w stacjach od dawców jednorazowo pobierane jest 600 ml osocza. Jest ono później dzielone na 3 porcje. Jedna porcja - 200 ml - stanowi jedną jednostkę osocza, co przekłada się na jedną dawkę leku. Co za tym idzie, jeden dawca, jednorazowo może być źródłem leku dla trzech pacjentów.

Czytaj: rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum