Rehabilitacja przez pływanie kosztuje

Autor: bankier.pl/Rynek Zdrowia • • 02 października 2009 12:01

Najlepszym ćwiczeniem dla kręgosłupa jest pływanie. Najczęściej jednak nie jest finansowane przez NFZ.

Rehabilitacja przez pływanie kosztuje
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Schorzenia kości i stawów są w Polsce przyczyną blisko 50 proc. wniosków rentowych i ponad połowy zwolnień lekarskich. Nieleczone wady postawy prowadzą do zwyrodnień kręgosłupa i stawów, przejmującego bólu, a nawet do inwalidztwa. Dlatego od najmłodszych lat trzeba dbać o wzmocnienie mięśni pleców.

Jedną z najlepszych metod jest pływanie. Poszczególne ośrodki sportowe, szkoły, czy ośrodki zdrowia, które dysponują basenami, prowadzą zajęcia rehabilitacyjne dla dzieci i młodzieży. Jeżeli zajęcia nie są finansowane przez płatnika, trzeba na nie wydać nawet ponad 100 zł miesięcznie.

Dla przykładu, w warszawskim NZOZ Reh-Medica zajęcia rehabilitacyjne dla dzieci i młodzieży trwają 30 minut i odbywają się dwa lub trzy razy w tygodniu. Miesięczny karnet kosztuje odpowiednio: 100 i 130 zł.

W NZOZ Krakowskim Ośrodku Diagnostyki Kręgosłupa pływanie korekcyjne odbywa się raz w tygodniu po 45 minut i kosztuje 17 zł za godzinę. Płaci się za dziesięć tygodni z góry.

We wszystkich ośrodkach do zakwalifikowania na zajęcia rehabilitacyjne wymagane jest badania lekarskie z podaniem wad postawy i ewentualnych przeciwwskazań do wybranych ćwiczeń. Gdy następnie dziecko zacznie ćwiczyć w grupie, rehabilitant dobiera ćwiczenia odpowiednie dla niego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum