Rehabilitacja po COVID-19 - NFZ podał listę placówek, w których będzie prowadzona

Autor: PW • Źródło: NFZ, Rynek Zdrowia05 maja 2021 15:05

NFZ opublikował listę placówek medycznych w świadczących w poszczególnych województwach rehabilitację po przebytej chorobie COVID-19.

Rehabilitacja po COVID-19 - NFZ podał listę placówek, w których będzie prowadzona
Rehabilitacja po COVID-19 - jest lista placówek. Fot. PTWP (zdj. ilustracyjne)
  • Program rehabilitacji po chorobie COVID-19 gwarantuje od 2 do 6 tygodni kompleksowej rehabilitacji 
  • Świadczenia rehabilitacji COVID-19 są realizowane na podstawie skierowania
  • Rehabilitowany pacjent może liczyć na minimum 96 zabiegów fizjoterapeutycznych

NFZ przygotował kompleksowy program rehabilitacji po chorobie COVID-19, realizowany w trybie stacjonarnym i w leczeniu uzdrowiskowym.

Fundusz podał listę placówek realizujących rehabilitację w ramach programu, w poszczególnych regionach. Lista publikowana jest wraz z informacją o szczegółach programu rehabilitacji po przebytej chorobie COVID-19.

Rehabilitacja - można dołączyć do roku po zakończeniu leczenia

Jak informuje NFZ, dzięki rehabilitacji pacjenci, który chorowali na COVID-19 i utrzymują się u nich m.in. duszność czy osłabienie, szybciej powrócą do pełnej sprawności. Poprawią swoją sprawność oddechową oraz zwiększą wydolność wysiłkową. Rehabilitacja ma pozytywny wpływ również na ich kondycję psychiczną.

Świadczenia rehabilitacji COVID-19 są realizowane na podstawie skierowania. Skierowanie wystawi pacjentowi lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, po zakończeniu leczenia związanego z chorobą COVID-19.

Każdy z realizatorów programu musi posiadać odpowiednią kadrę i wyposażenie, zgodne z rozporządzeniem Ministra Zdrowia oraz opisem programu rehabilitacji, aby zapewnić pacjentom najlepszą opiekę podczas leczenia.

Program gwarantuje od 2 do 6 tygodni kompleksowej rehabilitacji po chorobie COVID-19. Do programu będzie można dołączyć do 12 miesięcy od zakończenia leczenia związanego z COVID-19.

Jakie zabiegi rehabilitacyjne po COVID-19

Kompleksowy program rehabilitacji postcovidowej obejmuje m.in.:
• kinezyterapię ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających, ćwiczeń na wolnym powietrzu;
• opukiwanie i oklepywanie klatki piersiowej, drenaże ułożeniowe;
• inhalacje indywidualne (solankowe - haloterapia, mineralne, lekowe) lub okołotężniowe lub nadmorskie albo subterraneoterapia;
terenoterapię, treningi marszowe;
• balneoterapię – według indywidualnych wskazań, w tym:
- wodne kąpiele balneologiczne (o stopniowanej temperaturze), w szczególności kąpiele kwasowęglowe
i/lub gazowe kąpiele CO₂
i/lub okłady z pasty borowinowej;
• masaż – według indywidualnych wskazań;
• hydroterapię, fizykoterapię – według indywidualnych wskazań;
• treningi relaksacyjne;
• edukację zdrowotną i promocję zdrowia, w tym np. naukę prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminację nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, prozdrowotną zmianę stylu życia;
• leczenie dietetyczne – według indywidualnych wskazań;
wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących.

Konsultacje i opieka psychologa

Rehabilitowany pacjent może liczyć na minimum 96 zabiegów fizjoterapeutycznych. Ma prawo do konsultacji z personelem medycznym oraz może skorzystać z profesjonalnej terapii psychologicznej.

Ponadto każda placówka uczestnicząca w programie zapewnia pacjentom badania diagnostyczne, leki i wyroby medyczne, które są niezbędne do uzyskania najlepszych rezultatów programu leczenia.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum