Refundacja pomp insulinowych - decyzja o zasadach finansowania w tym tygodniu

Autor: PW/Rynek Zdrowia • • 14 września 2008 17:54

Ministerstwo Zdrowia wywiąże się z obietnicy refundacji zakupu pomp insulinowych dla dzieci i młodzieży z cukrzycą - przekazał portalowi rynekzdrowia.pl Jakub Gołąb, rzecznik prasowy ministerstwa.

Zapowiedź finansowania z budżetu NFZ zakupu pomp insulinowych dla dzieci i młodzieży padła kilka mięsięcy temu. 18 lipca br. NFZ przedstawił do konsultacji projekt katalogu świadczeń odrębnie kontraktowanych poszerzony o wprowadzenie świadczenia „leczenie cukrzycy z zastosowaniem pompy insulinowej”.

Materiały zamieszczone na stronie internetowej NFZ zawierają szczegółowy opis świadczenia oraz wymagania stawiane wykonującym je jednostkom i projekt zarządzenia prezesa NFZ zmieniającego obowiązujące zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju: świadczenia odrębnie kontraktowane.

Jak przekazał portalowi rynekzdrowia.pl Jakub Gołąb, w ciągu kilku najbliższych dni wiceminister zdrowia Marek Twardowski zdecyduje ostatecznie o szczegółach finansowania zakupu pomp insulinowych.

Nie jest jeszcze jasne, kiedy dokładnie te ustalenia wejdą w życie i czy - tak jak precyzuje to projekt - zarządzenie prezesa NFZ będzie miało moc obowiązującą od dnia 1 lipca 2008 r. - Na pewno sprawa finansowania zakupu pomp insulinowych zostanie załatwiona w tym roku, ale to jest na razie jedyna informacja jaką mogę podać. Pozostałe ustalenia będą znane jeszcze w tym tygodniu - zapewnia Jakub Gołąb. (po 16 września - przyp. red.)

Szczegóły projektu są dostępne na stronie internetowej NFZ:

http://www.nfz.gov.pl/new/index.php?katnr=3&dzialnr=17&artnr=3326

Leczenie cukrzycy insulinozależnej typu 1 przy zastosowaniu pomp insulinowych jest nowoczesną terapią pozwalającą na łatwiejsze uzyskanie wyrównania glikemii u pacjentów. Ograniczenie epizodów hipo- i hiperglikemii u dzieci i młodzieży ma istotny wpływ na zmniejszenie liczby powikłań spowodowanych przez cukrzycę.

Dotąd o otrzymanie bezpłatnej pompy insulinowej mogli starać się rodzice dzieci w wieku do 10 lat. Od 2001 roku kupuje je ze społecznych pieniędzy fundacja Jurka Owsiaka. Ściślej - kupuje i wydzierżawia szpitalom, które udostępniają potem te urządzenia dzieciom.

Są również inne fundacje, które zapewniły pompy najmłodszym (w różnym stopniu finansowane). Według bardzo przybliżonych szacunków z tego drugiego źrodła pochodzi około 20-30% pomp posiadanych przez dzieci i młodzież chorujące na cukrzycę.

Teraz w zakupy ma włączyć się państwo, które gotowe jest wykładać pieniądze na zapewnienie pomp insulinowych młodym, wymagającym intensywnej insulinoterapii pacjentom w wieku od 10 do 18 lat.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum