×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Reforma systemu opieki psychiatrycznej niezbędna w walce z depresją?

Autor: MS,Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia23 stycznia 2018 10:40

Zdaniem ekspertów współczesny styl życia sprzyja depresji, która - na skutek kampanii społecznych - przestała stygmatyzować chorych. W efekcie więcej Polaków podejmuje farmakoterapię, szczególnie że jest ona dostępna ekonomicznie.

Reforma systemu opieki psychiatrycznej niezbędna w walce z depresją?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii wyjaśnia, że epizod depresyjny można wyleczyć podczas pięciu wizyt u psychiatry. Dochodzą do tego koszty leków, ok. 50 zł miesięcznie - informuje Rzeczpospolita.

Zdaniem ekspertów sama dostępność leków jednak nie wystarczy. Potrzebna jest również reforma psychiatrii, zapowiadana od lat. Specjaliści podkreślają też, że przy tak głębokich zaniedbaniach działania doraźne niczego nie zmienią. Konieczne są zmiany o charakterze systemowym oraz zaangażowanie wszystkich instytucji odpowiedzialnych za zdrowie psychiczne Polaków.

Czytaj: Polska psychiatria wymaga pilnych zmian systemowych i mentalnych

Jak podkreślają eksperci w tym roku ma wreszcie szansę ujrzeć światło dzienne pilotażowy program leczenia środowiskowego. Jak wyjaśnia prof. Gałecki, ma on objąć 70-90 ośrodków w kraju i trwać ok. trzech lat. Celem jest wypracowanie najlepszego modelu docelowego, który zostałby wdrożony w całej Polsce.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze