Reforma leczenia zaćmy się udała, brakuje jednak następnych reformatorskich kroków
Uwolnienie limitów w leczeniu zaćmy i zmiana finansowania świadczeń w tym zakresie spowodowała, że dostępność do specjalistów stała się faktem. – To się udało, jednak konieczne są następne korki w reformowaniu okulistyki – mówi prof. Marek Rękas, konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki, zastępca dyrektora ds. naukowych w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.

- Amerykanie docenili sukces polskich okulistów w leczeniu AMD, którzy skutecznie realizowali program lekowy nawet w czasie trudnych warunków pandemii i lockdownu. Klinika Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie uznana została za jednego z głównych europejskich liderów w leczeniu AMD
- Programy lekowe są polskim wymysłem. Oprócz tego, że systematyzują leczenie chorych, zgodnie z wytycznymi i zgodnie z zgodnie z badaniami klinicznymi, to dodatkowo pełnią rolę edukacyjną
- Zmiana i doszacowanie wycen w leczeniu zaćmy spowodowały, że nie ma do tych świadczeń praktycznie kolejek, poza tymi, które w placówkach utrzymywane są sztucznie
Sukces doceniony przez „Journal of Clinical Medicine”
Okulistyka jest przykładem jak można odnieś sukces (leczenie AMD) nawet w czasie pandemii i lockdownu. „Journal of Clinical Medicine” opublikował raport, podsumowujący wpływ pandemii na efektywność leczenia zwyrodnienia plamki żółtej związanej z wiekiem. Klinika Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie uznana została w nim za jednego z głównych europejskich liderów w leczeniu AMD.
Lockdown nie pogorszył wyników leczenia AMD. Międzynarodowy sukces lubelskiej kliniki okulistyki
- To sukces nie tylko ośrodka lubelskiego. Czym się chwalimy? Programy lekowe są polskim wymysłem. Nigdzie na świecie nie ma programów lekowych. One oprócz tego, że systematyzują leczenie chorych, zgodnie z wytycznymi i zgodnie z zgodnie z badaniami klinicznymi, to dodatkowo pełnią rolę edukacyjną – mówi prof. Rękas.
Dodaje: - Na czele realizacji tego programu stoi zespół koordynacyjny, którego mam przyjemność być przewodniczącym. W tej chwili to jest program lekowy AMD Plus. Do tego dochodzi program lekowy leczenia cukrzycowego obrzęku plamki. Razem to program leczenia chorób siatkówki. Do programu teraz będziemy dokooptować następne jednostki chorobowe.
Uwolnienie świadczeń i pieniądze to nie wszystko
Jak stwierdził płk prof. Marek Rękas, zmiana i doszacowanie wycen na przykład w leczeniu zaćmy spowodowały, że nie ma do tych świadczeń praktycznie kolejek. Poza tymi, które w niektórych placówkach utrzymywane są sztucznie. Wtedy potrzebne są działania Ministerstwa Zdrowia czy płatnika, aby zagwarantować pacjentowi najkrótszy możliwy czas oczekiwania na wizytę czy zabieg.
Czytaj też:
Prof. Rękas: im późniejszy zabieg usunięcia zaćmy, tym trudniejszy
Okulistyka wymaga zmian. Prof. Rejdak: Okulistów odciążą optometryści, a nie lekarze rodzinni
Dodał: - Podobnie może się stać w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej AOS. Tyle, że samo finansowanie świadczeń to jest jeden ruch. Pieniądze jednak nie załatwią wszystkiego.
Jak wskazywał, reforma w zakresie leczenia zaćmy się udała, ale brakuje następnych reformatorskich kroków. Na Zachodzie na przykład praktykuje się opisanie standardu najmniejszego oddziału okulistycznego. I nie mogą funkcjonować jeszcze mniejsze, bo są po prostu nieopłacalne.
Czytaj: Nie ma już limitów przyjęć do lekarzy specjalistów. Efekt? "Kolejki były i są"
Wypowiedź została zarejestrowana podczas XVII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 18-19 października 2021 r.).
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (1)