×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Reforma leczenia zaćmy się udała, brakuje jednak następnych reformatorskich kroków

Autor: Jacek Janik • Źródło: Rynek Zdrowia06 listopada 2021 09:29

Uwolnienie limitów w leczeniu zaćmy i zmiana finansowania świadczeń w tym zakresie spowodowała, że dostępność do specjalistów stała się faktem.  – To się udało, jednak konieczne są następne korki w reformowaniu okulistyki – mówi prof. Marek Rękas, konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki, zastępca dyrektora ds. naukowych w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.

Reforma leczenia zaćmy się udała, brakuje jednak następnych reformatorskich kroków
Zmiana wycenw leczeniu zaćmy spowodowała, że nie ma do tych świadczeń praktycznie kolejek. Fot. PAP/Tomasz Gzell
  • Amerykanie docenili sukces polskich okulistów w leczeniu AMD, którzy skutecznie realizowali program lekowy nawet w czasie trudnych warunków pandemii i lockdownu. Klinika Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie uznana została za jednego z głównych europejskich liderów w leczeniu AMD
  • Programy lekowe są polskim wymysłem. Oprócz tego, że systematyzują leczenie chorych, zgodnie z wytycznymi i zgodnie z zgodnie z badaniami klinicznymi, to dodatkowo pełnią rolę edukacyjną
  • Zmiana i doszacowanie wycen w leczeniu zaćmy spowodowały, że nie ma do tych świadczeń praktycznie kolejek, poza tymi, które w placówkach utrzymywane są sztucznie

Sukces doceniony przez „Journal of Clinical Medicine”

Okulistyka jest przykładem jak można odnieś sukces (leczenie AMD) nawet w czasie pandemii i lockdownu. „Journal of Clinical Medicine” opublikował raport, podsumowujący wpływ pandemii na efektywność leczenia zwyrodnienia plamki żółtej związanej z wiekiem. Klinika Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie uznana została w nim za jednego z głównych europejskich liderów w leczeniu AMD.

Lockdown nie pogorszył wyników leczenia AMD. Międzynarodowy sukces lubelskiej kliniki okulistyki

- To sukces nie tylko ośrodka lubelskiego. Czym się chwalimy? Programy lekowe są polskim wymysłem. Nigdzie na świecie nie ma programów lekowych. One oprócz tego, że systematyzują leczenie chorych, zgodnie z wytycznymi i zgodnie z zgodnie z badaniami klinicznymi, to dodatkowo pełnią rolę edukacyjną – mówi prof. Rękas.

Dodaje: - Na czele realizacji tego programu stoi zespół koordynacyjny, którego mam przyjemność być przewodniczącym. W tej chwili to jest program lekowy AMD Plus. Do tego dochodzi program lekowy leczenia cukrzycowego obrzęku plamki. Razem to program leczenia chorób siatkówki. Do programu teraz będziemy dokooptować następne jednostki chorobowe.

Uwolnienie świadczeń i pieniądze to nie wszystko

Jak stwierdził płk prof. Marek Rękas, zmiana i doszacowanie wycen na przykład w leczeniu zaćmy spowodowały, że nie ma do tych świadczeń praktycznie kolejek. Poza tymi, które w niektórych placówkach utrzymywane są sztucznie. Wtedy potrzebne są działania Ministerstwa Zdrowia czy płatnika, aby zagwarantować pacjentowi najkrótszy możliwy czas oczekiwania na wizytę czy zabieg.

Czytaj też:
Prof. Rękas: im późniejszy zabieg usunięcia zaćmy, tym trudniejszy

Okulistyka wymaga zmian. Prof. Rejdak: Okulistów odciążą optometryści, a nie lekarze rodzinni

Dodał: - Podobnie może się stać w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej AOS. Tyle, że samo finansowanie świadczeń to jest jeden ruch. Pieniądze jednak nie załatwią wszystkiego.

Jak wskazywał, reforma w zakresie leczenia zaćmy się udała, ale brakuje następnych reformatorskich kroków. Na Zachodzie na przykład praktykuje się opisanie standardu najmniejszego oddziału okulistycznego. I nie mogą funkcjonować jeszcze mniejsze, bo są po prostu nieopłacalne.

Czytaj: Nie ma już limitów przyjęć do lekarzy specjalistów. Efekt? "Kolejki były i są"

Wypowiedź została zarejestrowana podczas XVII Forum Rynku Zdrowia (Warszawa, 18-19 października 2021 r.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze