×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ratują pacjentów z Covid-19 przeszczepiając płuca, szansa tylko dla nielicznych

Autor: TVN24, pwx/Rynek Zdrowia06 kwietnia 2021 08:00

W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu od początku pandemii sześciokrotnie ratowano pacjentów z Covid-19 przeszczepiając płuca. Ich własne nieodwracalnie zniszczył koronawirus.

Ratują pacjentów z Covid-19 przeszczepiając płuca, szansa tylko dla nielicznych
W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu sześciokrotnie ratowano pacjentów z Covid-19 przeszczepiając im płuca. Fot. archiwum

O szczegółach tych operacji mówili TVN24 transplantolodzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca.

Jak powiedział pulmonolog dr hab. Marek Ochman, zapotrzebowanie na przeszczepy wzrasta. - W tej chwili na naszym oddziale jest czterech chorych, u których płuca są nieodwracalnie uszkodzone i którzy czekają na transplantację - powiedział.

Operacje przeszczepu płuc u pacjentów z Covid-19 są wyjątkowo trudne ze względu na zaburzenia krzepnięcia krwi, do których dochodzi u tych chorych. Podczas takiej operacji utrata krwi jest znaczna.

Jak tłumaczył chirurg transplantolog doktor Maciej Urlik, płuca pacjentów zakwalifikowanych do operacji przeszczepu są zupełnie zniszczone i nie przypominają strukturą tkanki płucnej.

Dr hab. Marek Ochman zaznaczył, że "ta metoda leczenia jest zarezerwowana dla bardzo niewielkiej grupy chorych" i możliwa u pacjentów młodych, nieobciążonych innymi chorobami.

Więcej: tvn24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze