Ratownik medyczny zastosuje przymus bezpośredni

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 14 października 2009 09:21

W przypadku braku lekarza, ratownicy będą mogli stosować środki przymusu bezpośredniego wobec osób z zaburzeniami psychicznymi. Tak wynika z projektu nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, który czeka na akceptację rządu.

Ministerstwo Zdrowia proponuje w nim m.in. wydłużenie czasu, w którym skierowanie do szpitala psychiatrycznego jest aktualne. Jest to o tyle istotne, że obecnie zachowuje ono swoją ważność jedynie przez 14 dni - przypomina Dziennik Gazeta Prawna.

W związku z tym, że często czas oczekiwania na przyjęcie na leczenie jest dłuższy niż dwa tygodnie, lekarze musieli ponownie wystawiać skierowanie. Resort zdrowia proponuje, aby warunkiem zachowania ważności skierowania było wpisanie pacjenta na listę oczekujących w okresie 14 dni od jego uzyskania.

Rozszerzone ma być również prawo stosowania przymusu bezpośredniego. Zgodnie z obowiązującym prawem takie uprawnienia mają lekarze, a w szczególnych przypadkach także pielęgniarki zatrudnione w szpitalach psychiatrycznych lub w domach pomocy społecznej.

Teraz prawo takie mają zyskać również ratownicy medyczni w zespołach karetek pogotowia typu P, czyli podstawowego. Zastosowanie przymusu bezpośredniego musi być odnotowane w dokumentacji medycznej pacjenta oraz zgłoszone do dyspozytora medycznego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum