Ratownicy o systemie: nadal mamy niedopracowane dysponowanie karetkami

Autor: Dziennik Łódzki/Rynek Zdrowia • • 29 sierpnia 2009 09:58

W miniony piątek (28 sierpnia) w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi przedstawiciele kilku województw dyskutowali o tym, jak działa system ratownictwa w ich regionach. Od ponad dwóch lat obowiązuje Ustawa o państwowym ratownictwie medycznym. Miała ujednolicić procedury ratowania życia i poprawić szybkość udzielania pomocy. W praktyce nadal nie ma spójnego systemu ratownictwa.

Ratownicy o systemie: nadal mamy niedopracowane dysponowanie karetkami
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

– Zdarza się, że dyspozytor wysyła karetkę do wypadku, zespół jedzie 20 kilometrów na sygnale, podczas gdy niedaleko miejsca zdarzenia przejeżdża karetka z innego powiatu, która o całym zdarzeniu nic nie wie, a nasz dyspozytor też nie widzi jej w systemie, bo jest poza naszym obszarem - mówi Małgorzata Popławska, dyrektor krakowskiego pogotowia ratunkowego.

Problemów jest wiele. Nikt nie uświadamia na przykład pacjentów, gdzie mają dzwonić po pomoc. Większość pacjentów dzwoni na pogotowie nawet z dolegliwościami, z którymi powinna zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.

Inny, to zdaniem przedstawicieli państwowego ratownictwa medycznego, prywatne firmy medyczne, które chcą konkurować z publicznym pogotowiem i proponują w konkursach NFZ niższe ceny. Zdaniem ratowników konkurencja nie powinna obejmować obszar ratowania życia, gdzie nie powinny działać mechanizmy gry rynkowej, a kryterium ceny nie powinno być warunkiem decydującym.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum