Ratownicy nie chcą płacić za kursy dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: KR/Rynek Zdrowia   • 11 września 2015 13:47

Zmiany w ustawy o kierujących pojazdami nakładają na ratownika medycznego, który chce być kierowcą zespołu ratownictwa medycznego, obowiązek odbycia dodatkowego kursu w akredytowanym ośrodku - alarmuje Polska Rada Ratowników Medycznych.

Ratownicy nie chcą płacić za kursy dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak podkreśla w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Edyta Wcisło, przewodnicząca Polskiej Rady Ratowników Medycznych, koszt takiego kursu niejednokrotnie będzie przekraczał miesięczne wynagrodzenie ratownika medycznego-kierowcy.

- Jesteśmy niezadowoleni z działań Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, które nie konsultowało z nami zmian w obowiązujących przepisach dotyczących uprawnień dla kierujących pojazdami uprzywilejowanymi. Tymczasem zmiany te nakładają na ratownika medycznego, który chce być kierowcą zespołu ratownictwa medycznego, obowiązek odbycia dodatkowego kursu w akredytowanym ośrodku - wskazuje Edyta Wcisło.

Dlatego Polska Rada Ratowników Medycznych w piśmie do premier Ewy Kopacz z dnia 11 września br. wnosi o podjęcie pilnych rozwiązań legislacyjnych zwalniających kierowców ambulansów z obowiązku ponoszenia kosztu odbycia kursu dla kierującego pojazdami uprzywilejowanymi.

W liście do premier ratownicy medyczni wskazują, że zapisy ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami określają wymagania w stosunku do kierujących pojazdami uprzywilejowanymi, w tym ambulansami medycznymi.

''Ustawodawca tworząc powyższą regulację nie konsultował jej zapisów ze środowiskiem ratownictwa medycznego, czy transportu sanitarnego. (...) Wprowadzenie regulacji dotyczących obowiązku nabywania dodatkowych uprawnień wymaganych podczas prowadzenia pojazdu uprzywilejowanego w ruchu drogowym w naszej ocenie jest niewłaściwe'' - piszą ratownicy.

PRRM domaga się podjęcia natychmiastowych działań zawieszających to rozwiązanie ustawowe i rozpoczęcia prac nad dostosowaniem zapisów ustawy do faktycznych potrzeb oraz możliwości finansowych ratowników medycznych i kierowców ambulansów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum