Ratownicy medyczni zapowiadają protest

Autor: PAP/ Rynek Zdrowia • • 17 stycznia 2009 10:52

Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego (KZZPR) zapowiada protest w Warszawie, jeśli okaże się, że budżet na ratownictwo medyczne zostanie zmniejszony w tym roku o 400 mln zł w porównaniu z ministerialnymi zapowiedziami.

Decyzję o proteście podjął w piątek (16 stycznia) nadzwyczajny zjazd krajowych władz związku w Piotrkowie Trybunalskim.

Zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia na ratownictwo medyczne w budżecie na ten rok miało znaleźć się 1,7 mld zł. Obecnie - według Roberta Szulca – szefa KZZPRM, ma być to kwota o 400 mln zł mniejsza. Obniżane są bowiem o prawie 500 złotych koszty utrzymania karetek na dobę, co może wiązać się ze zwolnieniami i niższymi wynagrodzeniami.

Według niego związkowcy są zastraszani i zwalniani z pracy. Podał przykład jednostek w Szamotułach, Katowicach oraz w Wieruszowie, gdzie ostatnio zostało zwolnionych sześciu pracowników ratownictwa medycznego.

Ponadto, związek, zrzeszający ok. 4 tys. członków - pielęgniarek, sanitariuszy, kierowców karetek oraz dyspozytorów medycznych - oczekuje na obiecany jeszcze w grudniu rządowy projekt nowelizacji ustawy o ratownictwie medycznym. W projekcie miał znaleźć się zapis - domagali się go ratownicy - gwarantujący im m.in. wzrost płac i zmiany w systemie emerytalnym.

Związkowcy zamierzają protestować pod Sejmem i Kancelarią Premiera.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum