Ratownicy medyczni z Wielkopolski protestowali w Warszawie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 marca 2009 14:21

Przed siedzibą resortu zdrowia i kancelarią premiera protestowało we wtorek (10 marca) kilkudziesięciu ratowników medycznych z Koła, Turku i Szamotuł. Protestujący nie zgadzają się z rozstrzygnięciem konkursów na usługi ratownictwa medycznego na terenie tych powiatów.

- Chcemy unieważnienia konkursu i jego przeprowadzenia od nowa. Powiatowe szpitale, które również złożyły oferty, mają duże zastrzeżenia dotyczące procedury przetargowej. Nie dotrzymano terminu siedmiu dni na procedury odwoławcze - powiedział PAP sekretarz miasta Koła Tomasz Nuszkiewicz.

Dodał, że mieszkańcy trzech powiatów, których dotyczy problem, skarżą się, że pomoc dociera do nich z opóźnieniem. W jego ocenie spowodowane jest to tym, że dyspozytorzy nowych podmiotów nie znają dobrze terenu.

Jak powiedział PAP dyrektor szpitala w Turku Krzysztof Bestwina, w resorcie zdrowia z protestującymi spotkali się wiceministrowie Marek Haber i Marek Twardowski, którzy zapowiedzieli przeprowadzenie kontroli w NFZ.

NFZ rozstrzygnął konkurs na nowych świadczeniodawców usług ratownictwa medycznego 28 lutego. Konkursy ogłoszono po tym, jak część przyszpitalnych oddziałów ratowniczych nie podpisała aneksów do wieloletnich umów. W Kole i Turku konkurs wygrało pogotowie ratunkowe z Konina, a w Szamotułach prywatna firma; świadczą one usługi na terenie tych powiatów od 1 marca.

Firmy, które wygrały konkursy - uważają protestujący - dopuściły się nieprawidłowości i nie spełniają wymogów ustawowych. O sprawie zawiadomione zostały Najwyższa Izba Kontroli i Centralne Biuro Antykorupcyjne. Na początku marca samorządowcy z Turku złożyli też doniesienie do prokuratury w tej sprawie.

- Decyzja dotycząca rozpatrzenia odwołań, jakie złożyły podmioty, które nie wygrały przetargu, zapadnie w środę (11 marca). Będziemy o niej informować media - powiedziała Jolanta Sielska z biura prasowego wielkopolskiego NFZ.

W ubiegłym tygodniu ratownicy protestowali przed siedzibą wielkopolskiego oddziału NFZ w Poznaniu. 6 marca spotkali się też z wojewodą wielkopolskim. Podczas spotkania poinformowali go, że obecnie działający system ratownictwa na terenie reprezentowanych przez nich powiatów nie działa sprawnie - zdarzają się przekroczenia czasu dotarcia karetki do poszkodowanych.

Dyrektorzy placówek złożyli odwołania do wielkopolskiego NFZ, a władze samorządowe skierowały do wojewody pisma o unieważnienie procedury konkursowej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum