Ratownicy medyczni "przerzucają się" na pielęgniarstwo? Chodzi o płace

Autor: interia.pl/Rynek Zdrowia • • 09 września 2019 11:11

Zróżnicowanie płacowe pomiędzy ratownikami medycznymi a pielęgniarkami ma skłaniać wielu z nich do kształcenia się na kierunkach pielęgniarskich i porzucania zawodu.

Ratownicy medyczni "przerzucają się" na pielęgniarstwo? Chodzi o płace
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak tłumaczy ratownik Adam J. Stępka z Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi, choć Ministerstwo Zdrowia przekazuje dodatkowe środki na wzrost płac, w odniesieniu do ratowników medycznych ten podwójnie ubruttowiony dodatek wynosi 1200 zł, co daje ok. 800 zł netto, natomiast personel pielęgniarski otrzymuje dodatek w wys. 1600 zł, czyli 1200 zł "na rękę".

Portal interia.pl, powołując się na serwis mondaynews.pl, informuje o średnich zarobkach ratowników w różnych miastach.

I tak średnia miesięczna płaca ratownika medycznego Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi nieznacznie przekracza 6 tys. zł brutto. Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu zapewnia wynagrodzenia od przeszło 4 tys. zł do nawet 7,6 tys. zł. Z kolei w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie "widełki" wynoszą 4-6 tys. zł.

W lipcu br. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" SP ZOZ w Warszawie przedstawiła szczegółowe warunki konkursu na świadczenie usług medycznych w ZRM. Stawki maksymalne dla ratowników medycznych zaproponowane przez zamawiającego wyniosły 20 zł/godz. (doświadczenie zawodowe poniżej 2 lat), 21 złotych (od 2 do poniżej 5 lat), 24 złotych (od 5 do poniżej 10 lat) oraz 25 złotych (10 lat i więcej).

Z kolei Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach wypłaca 35,57 zł brutto za godzinę (28+7,57 dodatku) ratownikom medycznym - kierownikom i kierowcom ZRM. 4 złote mniej (24+7,57) otrzymują ratownicy nieprowadzący ambulansów.

Więcej: interia.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum