PAP/Rynek Zdrowia | 27-03-2009 18:21

Ratownicy medyczni odraczają decyzję o proteście

Przedstawiciele związków zrzeszających ratowników medycznych, w piątek (27 marca), podczas II Ogólnopolskiego Zjazdu Ratowników Medycznych w Rudzie Śląskiej, postanowili odroczyć protest.

Postulaty ratowników dotyczą m.in.: zaprzestania "dzikiej prywatyzacji" placówek ochrony zdrowia, wprowadzenia zakazu świadczenia usług państwowego ratownictwa medycznego przez firmy prywatne, sformułowania "czytelnych zasad kontraktowania usług ratownictwa medycznego" oraz wstrzymania likwidacji szkół kształcących ratowników.

Robert Szulc, przewodniczący Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego twierdzi, że związkowcy uzgodnili, że na razie nie odwieszą swego ubiegłorocznego protestu, dotyczącego m.in. sposobu prywatyzacji usług ratownictwa.

Powołali natomiast Ogólnopolski Międzyzakładowy Komitet Protestacyjny, który zajmie się przygotowaniem i koordynacją akcji protestacyjnych branży. W drugiej połowie maja w Warszawie ma odbyć się kolejna demonstracja ratowników.

W czwartek (26 marca) przed resortem zdrowia ratownicy domagali się m.in., aby ratownictwo medyczne pozostało w pełni państwowe. Chcieli przekazać przedstawicielowi resortu zdrowia petycję ze swoimi postulatami; mimo apeli i protestów nie zostali jednak wpuszczeni do gmachu. W piątek oburzyła ich nieobecność - mimo zaproszenia - minister Ewy Kopacz na zjeździe i wystosowali list do premiera Donalda Tuska, w którym domagają się natychmiastowego wszczęcia ogólnopolskiej dyskusji z wszystkimi reprezentacjami zawodów świadczących usługi opieki zdrowotnej.

W ich opinii, dotychczasowa polityka minister Kopacz polegała na prowadzeniu konsultacji społecznych tylko z takimi liderami związkowymi, którzy legitymizowali jej pomysły na temat komercjalizacji i prywatyzacji służby zdrowia. Uznali też, że polityka ta prowadzi do eskalacji konfliktu.

Związkowcy zaprosili premiera na swój kolejny zjazd (24 kwietnia). Do tego czasu będą namawiać kluby parlamentarne do powołania sejmowej komisji śledczej, która miałaby wyjaśnić ich podejrzenia korupcji w resorcie zdrowia w sprawie prywatyzacji rynku usług medycznych. Pomysł ten przekazali już wiceprzewodniczącemu klubu PiS Grzegorzowi Tobiszowskiemu.