Ratownicy medyczni gotowi do ogólnopolskiego protestu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 marca 2009 17:32

Ratownicy będą walczyć o zaprzestanie

Bogusław Ziętek, lider Sierpnia 80, zrzeszającego również ratowników medycznych zapowiedział, że pracownicy tej branży wezmą udział w organizowanej 26 marca w Warszawie demonstracji pod hasłem – „Nie będziemy płacić za wasz kryzys”. Na demonstrację przyjadą również górnicy i hutnicy ze Śląska oraz reprezentacje innych branż z pozostałych części kraju.

Do organizowanej przez Sierpień 80 demonstracji dołączą przedstawiciele Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Służb Ratowniczych. Demonstracja rozpocznie się o godzinie 13 –stej przed gmachem Ministerstwa Zdrowia.

Biorąc udział w demonstracji ratownicy medyczni będą protestowali przeciwko przekształcaniu szpitali w spółki prawa handlowego. Uważają bowiem, że część takich spółek łamie prawa pracownicze zwalniając pracowników wbrew kodeksowi pracy. Ratownicy mają również zastrzeżenia co do kontraktacji usług ratownictwa medycznego na 2009 r. - ich zdaniem prywatne firmy wygrywają przetargi w niejasnych okolicznościach.

– W ub. roku miały miejsce drastyczne protesty m.in. w Wielkopolsce - chodziło o wypieranie państwowego ratownictwa medycznego przez prywatne spółki. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w woj. łódzkim (...). Firmy, które wygrywają te przetargi, często nie posiadają żadnego zaplecza ani kadry, by te usługi realizować –alarmuje przewodniczący Ziętek.

Ziętek podkreślił, że związkowcy już kilka tygodni temu zgłaszali się z prośbą o wyjaśnienie tej sprawy do minister zdrowia oraz prezesa NFZ. Odpowiedź, którą otrzymali tylko od Funduszu, potwierdza tylko przypuszczenia związkowców. Nie jest dla nich jasne, to, że zostali zaproszeni do rozmów dopiero po zakończeniu przetargów.

Prawo zabrania ratownikom medycznym strajku dlatego też rozważają oni inne metody protestu, np. odmowę wypełniania dokumentacji medycznej lub niewykonywanie transportu medycznego tzw. karetkami systemowymi.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum