Ratownicy medyczni chcą własnej ustawy o kwalifikacjach zawodowych

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 05 października 2009 08:52

Ratownicy medyczni nie chcą dłużej czekać na rządowy projekt ustawy, która określi zasady i niezbędne kwalifikacje do wykonywania tego zawodu. Dlatego przygotowali własny.

Ratownicy medyczni chcą własnej ustawy o kwalifikacjach zawodowych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Trzy stowarzyszenia skupiające ratowników medycznych przygotowały projekt ustawy, który reguluje zasady wykonywania tego zawodu. Jarosław Sebastian Kuc, przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Ratowników Medycznych przekonuje, że ich projekt jest próbą stworzenia spójnego dokumentu obejmującego wszystkie przepisy określające i normujące zawód ratownika.

Projekt został przesłany do Ministerstwa Zdrowia. Jak na razie nie zapadła jednak decyzja, czy stanie się on projektem rządowym. Piotr Olechno, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia informuje, że sprawa będzie omawiana na najbliższym posiedzeniu kierownictwa resortu - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Sprawa wydaje się jednak trudna do przeprowadzenia, bo w resorcie od ponad roku trwają prace nad projektem ustawy o niektórych zawodach medycznych. Projekt ten reguluje dostęp do 23 różnych zawodów, w tym również ratowników.

– Resort zdrowia chce za pomocą jednej ustawy regulować dostęp do tak różnych zawodów, jak dietetyk, logopeda, fizjoterapeuta czy optyk. Uważamy, że ratownicy, jako przedstawiciele pracowników medycznych, powinni mieć odrębną ustawę, tak jak lekarze czy pielęgniarki – dodaje Jarosław Sebastian Kuc.

Zarówno rządowy projekt, jak i poselski miały dotyczyć ponad 100 tys. pracowników. Zgodnie z nimi pracownicy wykonujący jeden z ponad 20 zawodów medycznych opisanych w ustawie musieliby posiadać odpowiednie wykształcenie oraz być wpisanymi do specjalnego rejestru. Bez spełnienia tych wymogów nie mogliby pracować m.in. jako logopedzi, masażyści, dietetycy czy fizjoterapeuci.

Rejestr miałby prowadzić minister zdrowia. Za wpis do niego pracownik musiałby zapłacić około 50 zł (zgodnie z rządową propozycją).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze