Ratownicy medyczni chcą regulacji dotyczących transportów medycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 stycznia 2014 14:25

Polska Rada Ratowników Medycznych skierowali do ministra zdrowia pismo, w którym postuluje o szybkie podjęcie działań dotyczących regulacji prawnych określających sposób realizacji transportów medycznych.Według Rady zawarte w obowiązującej ustawie o działalności leczniczej pojęcie mówiące o transporcie sanitarnym już dawno uległo zmianie i ewoluowało.

Ratownicy medyczni chcą regulacji dotyczących transportów medycznych

"Uważamy za zasadne utworzenie ustawy określającej szczegółowo organizację i funkcjonowanie transportu medycznego na terenie kraju" - napisali ratownicy w liście otwartym skierowanym do ministra zdrowia. Według Rady w przepisach powinny znaleźć się regulacje dotyczące rodzaju zespołów transportowych, ich wyposażenia oraz składu osobowego. 

Jak podkreślili, ważnym elementem jest również wskazanie "dokładnych ram czasowych dotarcia zespołu transportowego do pacjenta i jasnych zasad określających sposób jego użycia". "Nie zgadzamy się, by brak jasno określonych wymogów prawnych przekładał się bezpośrednio na życie i zdrowie pacjentów" - zaznaczyli w liście.

Przypomnieli, że kierowali już takie postulaty do ministra zdrowia w lutym 2011 r. "wskazując na olbrzymie zaniedbania oraz brak rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo pacjentom". "Niestety, pomimo upływu czasu, nic w tej kwestii nie zostało zmienione" - podkreślają. 

Wyjaśnili, że obecnie w skład transportu medycznego wchodzi transport sanitarny, transport medyczny w standardzie zespołu podstawowego, transport medyczny w standardzie zespołu specjalistycznego, transport lotniczy oraz transport neonatologiczny. "Tylko jasno określone wymagania zapewnią pacjentom bezpieczeństwo, znacznie zwiększą efektywność pracy oraz przełożą się na jakość świadczonych usług" - zaznaczyli ratownicy. 

Mateusz Komza z PRRM wyjaśnił w rozmowie z PAP, że "jedyna ustawowa regulacja dotycząca transportu medycznego znajduje się w ustawie o działalności leczniczej i mówi ogólnie o tym, że podmiot medyczny musi zabezpieczyć transport medyczny". "Potrzebna jest odrębna ustawa o transporcie medycznym i określenie m.in. standardów dotyczących miejsca stacjonowania, rodzaju i wyposażenia samochodu, obsady osobowej" - uważa Komza. 

Dodał, że tak, jak w ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym znajdują się dokładne regulacje dotyczące transportu pacjentów w stanie zagrożenia życia i zdrowia, tak w odrębnej ustawie o transporcie medycznym powinny znaleźć się zapisy regulujące przewóz pacjentów np. między szpitalami. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum