Ratownicy medyczni będą szkolić Ukraińców

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 marca 2014 21:21

Polscy ratownicy medyczni będą szkolić swoich ukraińskich kolegów, w tym lekarzy, felczerów czy dyspozytorów pogotowia - poinformował w środę PAP szef Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski.

Jak wyjaśnił, będzie się to odbywać na podstawie porozumienia między Związkiem Pracodawców Ratownictwa Medycznego a dyrektorem Wojewódzkiego Centrum Medycyny Ratunkowej i Katastrof (WCMRiK) w Iwano-Frankowsku na Ukrainie, którego szefem jest Volodymyr Pokhmurskii. 

Będzie to szkolenie w zakresie standardowego postępowania w stanach zagrożenia życia lub zdrowia - dodał Gałązkowski.

- W pierwszej kolejności w Polsce maja zostać wyszkoleni instruktorzy, którzy już na terenie Ukrainy będą uczyć innych. W inicjatywę włączyły się ośrodki pogotowia ratunkowego m.in. ze Szczecina, Krakowa, Warszawy oraz LPR - powiedział. 

Dyrektor LPR dodał, że intencją polskich ratowników jest "otoczyć opieką" obwód Iwano-Frankowski, czyli dawnego Stanisławowa. 

- Oprócz szkoleń chcemy wspierać tamtejszych ratowników także sprzętem. Łącznie ma na te tereny trafić kilka karetek pogotowia, defibrylatory czy sprzęt do nauki resuscytacji - powiedział. 

Choć idea współpracy ratowników polskich i ukraińskich powstała w ubiegłym roku i nie miała nic wspólnego z dzisiejszą sytuacją tego kraju, to w tej chwili proces jej realizacji nabrał tempa - podkreślił Gałązkowski. 

Gałązkowski wziął udział w Szczecinie w przekazaniu w pełni wyposażonego ambulansu dla pogotowia w Iwano-Frankowsku. To jedna z dwóch karetek, które woj. zachodniopomorskie podarowało Ukrainie w ubiegłym tygodniu. Trwa jeszcze procedura prawna związana z przekazaniem drugiego ambulansu. 

Pokhmurskii odbierając karetkę powiedział, że "brakuje mu słów, aby wyrazić swoją wdzięczność". Zapewnił, że niezwłocznie po przyjeździe na Ukrainę i zarejestrowaniu pojazd "stanie na dyżurze i będzie służył ratowaniu ukraińskich pacjentów".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum