PAP/Rynek Zdrowia | 30-11-2016 16:19

Ratownicy mazurscy: jesienią i zimą poduszkowce w pogotowiu, są wezwania

Panujące na mazurskich jeziorach trudne warunki atmosferyczne nie zniechęcają wędkarzy i żeglarzy, dlatego ratownicy MOPR mają w pogotowiu zarówno łodzie, jak i poduszkowce. Ratownicy mówią, że przełom jesieni i zimy to najtrudniejszy dla nich czas.

W październiku zniknęły z mazurskich jezior karetki MOPR udzielające pomocy żeglarzom na szlakach wodnych, ale łodzie i poduszkowce ratownicze nadal dyżurują. Źródło: strona MOPR

Mimo chłodu, zimnego wiatru oraz opadów deszczu i śniegu wędkarze nie rezygnują z wypraw nad mazurskie jeziora.

- Pływają małymi łódeczkami, a nawet kajakami. Ubierają na siebie wiele warstw ciuchów, ale kamizelki ratunkowej już nie - powiedział PAP szef Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (MOPR) Zbigniew Kurowicki, który dodał, że na wodzie pływa nie kilka, lecz kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt takich "łupinek" dziennie - zwłaszcza w weekendy.

W ostatnim czasie na wodzie notowano kilka przypadków, gdy pomocy musieli udzielać ratownicy MOPR, m.in. mała łódka z wędkarzem wywróciła się na jeziorze Roś, do basenu portowego w Giżycku wpadła nieostrożna wędkująca.

- Ponieważ temperatura spada i poniżej zera, mamy już w pogotowiu poduszkowce. Ale łodzi jeszcze też nie wyciągamy, bo nie ma sensu ruszać do akcji poduszkowcem, gdy łódź sobie poradzi - przyznał Kurowicki i zapewnił, że ratownicy robią wszystko, by niskie temperatury nie uszkadzały silników łodzi. - Taka pogoda, spadające temperatury to dla naszego sprzętu najgorszy czas - przyznał szef mazurskich ratowników.

Gdy jeziora skują się lodem ratownicy wyjmą łodzie na ląd i będą przechowywać "pod chmurką" przy swojej bazie w Giżycku, ponieważ od lat nie mają hangaru. Brak hangaru to zaś konsekwencja tego, że nie mają działki, na której mógłby stanąć taki magazyn. - Mamy drogi, dobry sprzęt, który powinien stać zimą w hangarze - przyznał Kurowicki.

Poduszkowce zimą będą stacjonowały w Giżycku, Mikołajkach i Harszu-Skłodowie.