Ratownicy GOPR podsumowali sezon letni - 872 interwencje

Autor: PAP/Rynek Seniora • • 08 października 2015 22:56

872 razy interweniowali ratownicy GOPR w tegorocznym sezonie letnim w polskich górach. W trakcie akcji uratowano 901 osób - poinformował w czwartek (8 października) w Krynicy-Zdroju naczelnik GOPR Jacek Dębicki.

Ratownicy GOPR podsumowali sezon letni - 872 interwencje
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak zaznaczył, najcięższych wypraw ratunkowych było 165, z czego w 41 przypadkach używano śmigłowca. GOPR nie posiada własnego helikoptera, a do akcji wymagających jego obecności wzywana jest maszyna Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ratownicy w ciągu tegorocznego sezonu letniego trwającego od początku maja do końca sierpnia udzielili pomocy 530 rannym turystom; było też 15 ofiar śmiertelnych.

Według statystyk GOPR liczba interwencji, rannych i ofiar śmiertelnych w sezonie letnim utrzymuje się od dwóch lat na podobnym poziomie. W 2013 r. było mniej rannych, ale 20 osób poniosło śmierć.

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ma zasięg ogólnokrajowy; działa przede wszystkim w regionach górskich (z wyłączeniem Tatr). Głównymi zadaniami GOPR jest niesienie pomocy w górach ludziom, których zdrowie lub życie jest zagrożone, zapobieganie wypadkom w górach oraz ochrona środowiska górskiego.

Ratownicy są skupieni w siedmiu grupach regionalnych: beskidzkiej, bieszczadzkiej, jurajskiej, karkonoskiej, krynickiej, podhalańskiej i wałbrzysko-kłodzkiej. GOPR zatrudnia 102 ratowników etatowych, a wspomaga ich 863 ratowników ochotników i 212 kandydatów na ratowników.

Pogotowie zabezpiecza pasma gór polskich od Karkonoszy poprzez Jurę Krakowsko - Częstochowską do Bieszczad, o łącznej powierzchni 20,4 tys. km kwadratowych. Znajduje się tam 7,2 tys. km szlaków turystycznych i ponad 200 urządzeń narciarskich.

Partnerem GOPR jest firma motoryzacyjna Mercedes-Benz, która od czterech lat wspiera GOPR, przekazując do dyspozycji ratowników samochody terenowe. W czwartek szefowie wszystkich grup regionalnych otrzymali osiem takich pojazdów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum