×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ratownictwo medyczne według danych GUS. Nowe dane za pierwszy rok walki z pandemią

Autor: oprac. JKB • Źródło: GUS, Rynek Zdrowia03 stycznia 2022 08:55Aktualizacja: 03 stycznia 2022 09:16

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport "Zdrowie i ochrona zdrowia w 2020 roku". Jedna z części poświęcona jest całkowicie ratownictwu medycznemu. Podano m.in. ile mamy ratowników medycznych, komu pomagano czy też ile czasu oczekiwano na przyjazd karetki.

Ratownictwo medyczne według danych GUS. Nowe dane za pierwszy rok walki z pandemią
GUS podał ważne statystyki dotyczące ratownictwa medycznego. Fot. AdobeStock
  • Zgodnie z danymi przedstawionymi przez GUS w 2020 roku świadczeń medycznych w ramach ratownictwa medycznego udzielało 1 581 zespołów
  • W 2020 roku zespoły ratownictwa medycznego zrealizowały w przybliżeniu 2,76 mln wyjazdów na miejsce zdarzenia, czyli o 340 tys. mniej niż w poprzednim roku
  • Jak się okazuje, w każdym województwie liczba wyjazdów do domu pacjenta była większa niż do innych miejsc zdarzeń

Czytaj: Gorąca dyskusja nad planowaną rewolucją w szpitalnictwie. "Minister nie poszedł za ciosem"

Porady pielęgniarki w POZ mają skrócić kolejki do lekarzy. Ile zapłaci NFZ?

W 2021 roku zmarło aż 1,6 tys. pielęgniarek. Szefowa NIPiP: Tak źle jeszcze nie było

Ratownictwo medyczne w liczbach od GUS

GUS opublikował coroczny raport "Zdrowie i ochrona zdrowia w 2020 roku". Jeden z rozdziałów obszernego raportu obejmował dane dotyczące ratownictwa medycznego. Jak podano, w 2020 roku w Polsce funkcjonował System Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego (SWD PRM), czyli system teleinformatyczny umożliwiający przyjęcie zgłoszeń alarmowych i powiadomień o zdarzeniach z numerów alarmowych.

Według statystyk od GUS, w 2020 roku w ramach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne pomocy medycznej udzielało 1 581 zespołów wyjazdowych, o 4 więcej niż przed rokiem. W tym 1 238 zespołów podstawowych oraz 343 specjalistycznych.

W 2020 roku załogę zespołów podstawowych, specjalistycznych i lotniczych ratownictwa medycznego stanowiło 16 953 ratowników, 1 483 pielęgniarek systemu oraz 2 078 lekarzy systemu. Wskazano, że w 2020 roku, tak jak w latach poprzednich, utrzymywała się tendencja spadkowa dotycząca liczby pielęgniarek i lekarzy systemu przy równoczesnym zwiększaniu się liczby ratowników medycznych.

Sprawdź: Przemysław Czarnek: Czwarta fala odpływa. Nauki stacjonarnej potrzebujemy jak tlenu

Ile było wyjazdów zespołu ratownictw medycznego?

GUS w swoim raporcie przypomina, że zespoły ratownictwa medycznego w 2020 roku zrealizowały łącznie 2,76 mln wyjazdów na miejsce zdarzenia, co stanowi o 340 tys. mniej niż w poprzednim roku – daje to 11 proc. spadek. Statystycznie na 1 000 ludności przypadało 71,9 wyjazdów ZRM – o 8,8 proc. mniej niż przed rokiem.

Najwięcej wyjazdów zrealizowano w województwach:

  • zachodniopomorskim,
  • dolnośląskim,
  • śląskim,
  • świętokrzyskim.

Najmniej wyjazdów zrealizowano za to w województwach:

  • podlaskim,
  • wielkopolskim,
  • małopolskim.

GUS wspomina w raporcie, że blisko 78 proc. wszystkich zrealizowanych wyjazdów stanowiły wyjazdy do domu pacjenta. Porównując te dane do 2019 roku, odsetek tych wyjazdów zwiększył się o 6 punktów procentowych.

Jednakże w trakcie jednego wyjazdu, pomoc była udzielana czasami więcej niż jednej osobie, dlatego też liczba osób, którym udzielono świadczeń w trakcie wyjazdów była większa niż liczba wyjazdów – wyniosła nieco powyżej 2,76 mln.

Przeczytaj: Zwolnienie lekarskie. Jak sprawdzić, co lekarz wpisał na L4 i do kiedy jest ważne?

Kto najczęściej otrzymywał pomoc od ratownictwa?

Zgodnie z danymi GUS, nie zmieniła się struktura według płci i wieku, którym zespoły ratownictwa medycznego udzielały świadczeń. Udział poszczególnych grup wiekowych:

  • dzieci i młodzież do lat 18 – 4,5 proc.;
  • osoby w wieku od 18 do 64 lat – 48,5 proc.;
  • osoby w wieku 65 lat i więcej – 47 proc.

Statystyki sugerują, że częściej udzielano pomocy mężczyznom niż kobietom (50,8 proc.). Natomiast w każdym województwie liczba wyjazdów do domu pacjenta znacząco przeważała nad innymi miejscami:

  • 80-81 proc. – w województwach lubelskim, świętokrzyskim i śląskim;
  • 72-73 proc. – w województwach zachodniopomorskim i opolskim.

W porównaniu do roku 2019 i z uwagi na pandemię COVID-19, silnie wzrósł udział wyjazdów do domu pacjenta w ogólnej liczbie wyjazdów. Największą zmianę zaobserwowano w przypadku województw:

  • kujawsko-pomorskiego (o 8,4 p. proc.),
  • małopolskiego (o 7,5 p. proc.),       
  • śląskiego (7 p. proc.).

Zobacz też: Niedzielski: mamy dzisiaj 6 422 nowych zakażeń koronawirusem. To trzeci dzień przyrostu

Czas przyjazdu karetki. Ile czekano na pomoc?

Jednym z mierników służących do oceny skuteczności ratownictwa medycznego – jak przypomina GUS – jest czas dotarcia zespołu na miejsce zdarzenia. Jest on liczony od chwili przyjęcia zgłoszenia przez dyspozytora do przybycia zespołu na miejsce zdarzenia.

GUS podkreśla w raporcie, że każdy wojewoda ma obowiązek takiej organizacji systemu PRM na terenie województwa, żeby mediana czasu dotarcia - w skali każdego miesiąca – nie była większa niż 8 minut w mieście powyżej 10 tysięcy mieszkańców i 15 minut poza miastem powyżej 10 tysięcy mieszkańców.

Z poczynionych szacunków wynika, że w pierwszym roku trwania pandemii COVID-19, mediana czasu dotarcia zespołów ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia wyniosła:

  • W miastach powyżej 10 tys. mieszkańców mediana była przekroczona we wszystkich województwach;
  • Największe mediany w miastach powyżej 10 tys. mieszkańców odnotowano w województwach łódzkim, dolnośląskim, pomorskim, śląskim (odpowiednio w minutach i sekundach 14:41, 12:33, 12:16, 12:48);
  • Czas dotarcia na miejsce zdarzenia w przypadkach terenów poza miastem powyżej 10 tys. mieszkańców była przekroczona w większości województw.

Sprawdź także: Od 3 stycznia dwie trzecie Włochów w żółtej strefie restrykcji. Obejmą one 37 mln osób

Odsetek nieuzasadnionych wezwań karetek pogotowia

Jak zaznacza GUS, w 2020 roku zdarzały się wezwania do sytuacji niezagrażających bezpośrednio zdrowiu i życiu. Najwięcej tego typu wyjazdów było w województwach:

  • dolnośląskim 63,1 proc.,
  • zachodniopomorskim 72,8 proc.,
  • kujawsko-pomorskim 62 proc.,
  • wielkopolskim 60,1 proc.

W 2020 roku odsetek wyjazdów niezwiązanych z zagrożeniem życia w porównaniu do roku poprzedniego znacząco wzrósł z 20,4 proc. w 2019 r. do 55,9 proc. w 2020 roku.

Czytaj też: Pierwsze przypadki omikronu w Bułgarii. Łącznie potwierdzono 12 zakażeń

Jak działało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe i SOR?

GUS przypomniał, że w roku 2020 załogi śmigłowców zrealizowały łącznie 10 933 misji (o 7,5 proc. mniej niż przed rokiem), w tym 9 636 lotów do wypadków i nagłych zachorowań i 1 297 transportów międzyszpitalnych. Załogi Samolotowego Zespołu Transportowego wykonały 366 misji.

Z kolei w ramach systemu ratownictwa medycznego pomocy udzielało ponadto 239 szpitalnych oddziałów ratunkowych (o 2 więcej niż przed rokiem), 154 izb przyjęć w szpitalach oraz 17 centrów urazowych.

Zobacz również: Niezaszczepieni nie wyjadą ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Trzecia dawka obowiązkowa

Trwa piąta edycja Konkursu "Zdrowy Samorząd". Zgłoś udział do 14 stycznia!

Polski Ład. Rewolucja podatkowa nie omija lekarzy. Przypominamy najważniejsze zmiany w przepisach

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum