Ratownictwo: Afgańczycy skorzystają z naszych doświadczeń

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 grudnia 2013 10:54

Dziesięciu afgańskich urzędników - głównie z centralnej instytucji zarządzania kryzysowego w tym kraju - poznawało polski system zarządzania kryzysowego i ochrony ludności. Szkolenie zorganizowały: Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Krajowa Szkoła Administracji Publicznej.

Ratownictwo: Afgańczycy skorzystają z naszych doświadczeń

- Zajęcia ze specjalistami administracji publicznej, wizyty w zawodowej i ochotniczej straży pożarnej oraz w bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - tak szkolili się afgańscy goście, którzy przebywali w Polsce na specjalnym kursie.

- Na pewno macie inne problemy niż my, ale doświadczenia będą nam pomocne - podsumował pobyt jeden z kursantów, Mohd Sediq Hassani.

- Wasz system pod pewnymi względami bardzo różni się od naszego, w innych sprawach nieznacznie. MSW u nas ma trudniejsze zadania. Oczywiście mamy też inne problemy - katastrof naturalnych jest więcej niż w Polsce. Życie na prowincji jest u nas dużo trudniejsze. Mamy tysiące ofiar różnych wypadków naturalnych i wywołanych przez człowieka - powiedział Hassani.

Za najważniejszą cechę reagowania kryzysowego oraz działań ratowniczych w Polsce uznał to, "że istnieje pewien system, funkcjonują bardzo precyzyjnie określone mechanizmy".

- Nauczyliśmy się bardzo dużo. Na pewno będziemy mogli wykorzystać te doświadczenia w Afganistanie. Lepiej zdaliśmy sobie sprawę z potencjału, który tkwi choćby w wolontariacie, w działaniach ochotniczych. Dlatego bardzo interesująca była część dotycząca ochotniczych straży pożarnych. Chcielibyśmy, żeby taka organizacja powstała też u nas - mówił Hassani.

Powiedział też, że duże wrażenie na kursantach zrobiło Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, wykorzystujące śmigłowce i samoloty. - Biorąc pod uwagę nasze warunki, w tym brak dróg, tego typu służba mogłaby uratować wielu ludzi - stwierdził.

W zajęciach uczestniczył Leszek Tanaś z Państwowej Straży Pożarnej, doświadczony ratownik, który szkolił afgańskich funkcjonariuszy w trakcie VIII, IX, i XII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego, pomagał też organizować centrum zarządzania kryzysowego w Ghazni, gdy miasto przygotowywało się do roli światowej stolicy kultury islamu.

- Społeczeństwo jest inne, inne są warunki, ale ludzie na stanowiskach wiedzą, w jakim kierunku zdążać, tym bardziej, że zagrożenia związane z obroną cywilną są w dużej mierze takie same jak wszędzie - trzęsienia ziemi, powodzie, lawiny błotne, śnieżyce - powiedział Tanaś.

Szkolenia dla afgańskiej administracji zainicjowało MSZ, które organizuje je we współpracy z KSAP i instytucjami NATO. Dobór uczestników polskie władze pozostawiają stronie afgańskiej.

- Afganistan jest jednym z krajów priorytetowych ujętych w wieloletnim programie naszej pomocy rozwojowej. Ten konkretny projekt wpisuje się w Proces Stambulski - powiedziała wicedyrektor departamentu pomocy rozwojowej MSZ Karolina Zelent-Śmigrodzka.

Proces Stambulski to inicjatywa pomocy Afganistanowi podjęta w 2011 r. przez 13 państw na konferencji dotyczącej przyszłości Afganistanu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum