Raport: w Łódzkiem mężczyźni żyją o cztery lata krócej niż w Podkarpackiem i Małopolskiem

Autor: Dziennik Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 11 lutego 2019 13:36

Jak wynika z raportu "Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania", opublikowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, miejsce zamieszkania nie jest obojętne dla długości życia.

Raport: w Łódzkiem mężczyźni żyją o cztery lata krócej niż w Podkarpackiem i Małopolskiem
Największe szanse na długie życie mają mieszkańcy wschodniej Polski Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Największe szanse na długie życie mają mieszkańcy wschodniej Polski. Mężczyźni z łódzkiego umierają o cztery lata wcześniej niż ci z Podkarpacia i Małopolski - informuje Rzeczpospolita.

Okazuje się jednak, że silniej niż w województwach różnice długości życia zaznaczają się w powiatach. Większość tych, w których mężczyźni żyją najdłużej, skupia się w Polsce południowej oraz środkowo-zachodniej, natomiast kobiety najdłużej żyją we wschodniej części kraju.

Jak mówi prof. Bogdan Wojtyniak, współautor raportu, najkrócej żyją mieszkańcy najmniejszych miasteczek poniżej 5 tys. mieszkańców, ale ten wskaźnik znacznie się ostatnio poprawił. W latach 2000-2001 mieszkaniec takiej miejscowości mógł się spodziewać, że dożyje 68,2 roku, natomiast w latach 2016-2017 mowa już o 72,8 latach życia.

Istotny wpływ na długość życia Polaków ma poziom ich wykształcenia. Jak wynika z szacunków Eurostatu, w 2016 r. trzydziestolatkowie z wykształceniem wyższym mogli oczekiwać, że przeżyją średnio 5,6 roku więcej niż ich rówieśnicy z wykształceniem średnim (do grupy tej włączono wykształcenie zasadnicze zawodowe) i ok. 12 lat dłużej niż ci z wykształceniem gimnazjalnym i niższym. Wśród kobiet różnice te są ponad dwukrotnie niższe i wynoszą odpowiednio 2,6 i 5,1 roku.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum