Raport: starzenie się społeczeństwa - problem w Azji wschodniej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 stycznia 2014 08:50

Oczekuje się, że do połowy wieku liczba osób powyżej 65 lat potroi się do 1,5 mld na świecie. - Największe obawy związane ze starzeniem się społeczeństwa mają mieszkańcy Azji wschodniej. Amerykanie są bardziej optymistyczni niż Europejczycy - wynika z Raportu Pew przygotowanego w oparciu o sondaże przeprowadzone między 3 marca a 21 kwietnia 2013 roku na grupie 22425 respondentów w 21 krajach. Badaniem nie objęto Polski.

Raport amerykańskiego ośrodka badania opinii publicznej Pew Research Center został opublikowany w czwartek (30 stycznia). 

Zgodnie z sondażem 9. na 10. Japończyków, 8. na 10. Południowych Koreańczyków i 7. na 10. Chińczyków uważa, że starzenie się stanowi "poważny problem kraju". Europejczycy również wykazują stosunkowo wysoki poziom niepokoju. Ponad połowa respondentów w Niemczech i Hiszpanii oceniła, że starzenie jest poważnym problemem. Tę opinię podziało tylko 26 proc. Amerykanów. 

Amerykanie należą do tych narodów, które najmniej przejmują się problemem starzenia. Spośród 21 objętych badaniem państw, tylko w Egipcie i Indonezji zanotowano nieco niższy odsetek osób, dla których starzenie się jest poważnym problemem. Ale w tych dwóch państwach taki wynik nie jest zaskakujący. "Odsetek osób starszych w populacji jest stosunkowo umiarkowanyi" - wyjaśniają autorzy raportu. 

Podobnie uzasadniają wyniki w Azji wschodniej i w Europie. "Niemcy i Hiszpania i ich europejscy sąsiedzi już dziś należą do krajów o najstarszych populacjach, które w przyszłości będą się jeszcze bardziej starzeć. W Japonii i Korei Południowej większość społeczeństwa będzie mieć ponad 50 lat do roku 2050, a Chiny są jednym z najszybciej starzejących się krajów na świecie" - analizuje raport. Dlatego Chiny ogłosiły złagodzenie swojej polityki dotyczącej zakazu posiadania więcej niż jednego dziecka w listopadzie 2013 roku. 

Badanie Pew ukazuje też znaczne rozbieżności, jeśli chodzi zaufaniu ludzi co do tego, czy utrzymają odpowiedni standard życia w starszym wieku. To zaufanie jest najniższe w Japonii, Włoszech i Rosji, "krajach, których społeczeństwa się starzeją się i gdzie wzrost gospodarczy był bardzo słaby w ostatnich latach", wyjaśnia raport. Znaczny optymizm co do utrzymania standardu życia na emeryturze wykazują z kolei mieszkańcy krajów, których populacje będą stosunkowo młode także w przyszłości jak np. Nigerii, Kenii, RPA. 

Wyniki raportu dotyczące Stanów Zjednoczonych znacznie różnią się od innych państw. Mimo, że amerykańskie społeczeństwo też się starzeje (oczekuje się, że jeden na pięciu mieszkańców będzie mieć przynajmniej 65 lat w połowie wieku), to Amerykanie w mniejszym stopniu postrzegają starzenie się jako problem i mają więcej optymizmu, że utrzymają na starość odpowiedni standard życia. 

Ponadto oczekuje się, że do 2050 roku liczba ludności USA wzrośnie o 89 mln dzięki imigrantom. W tym czasie populacje Japonii, Chin, Korei Południowej, Niemiec, Rosji, Włoch i Hiszpanii pozostaną na obecnym poziomie albo zmaleją. "Być może z tego właśnie powodu amerykańska opinia publiczna jest bardziej optymistyczna ws. starzenia się niż większość społeczeństw w innych krajach". 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum