Raport: roczne bezpośrednie koszty grypy mogą sięgać 730 mln zł

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2013 16:47

Koszty bezpośrednie wywołane w Polsce przez grypę sięgają w skali roku od 43,5 mln do nawet 730 mln zł - wskazuje raport firmy Ernst&Young przedstawiony we wtorek (29 stycznia) w Warszawie.

Raport: roczne bezpośrednie koszty grypy mogą sięgać 730 mln zł
Największe koszty wynoszące 730 mln zł notowane są, gdy dojdzie do wybuchu epidemii grypy - przyjęto w  raporcie. Gdy nie ma epidemii, a dochodzi jedynie do wzrostu zakażeń, skutki finansowe grypy sięgają 43,5 mln zł.

- Znacznie większe są koszty pośrednie grypy - mówił dr Andrzej Torój z Ernst&Young. Z wyliczeń firmy wynika, że w roku, w którym doszło jedynie do wzrostu zachorowań, przekraczają one 800 mln zł. W przypadku wybuchu epidemii szybują natomiast do nawet 4,3 mld zł.

"Przy założeniu, że epidemia zdarza się raz na 5 lat, przeciętny roczny pośredni koszt grypy przekracza 1,5 mld zł" - napisano w raporcie. Oszacowania częstotliwości występowania epidemii grypy w Polsce przyjęto na podstawie danych Narodowego Funduszu Zdrowia, Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych oraz opracowań eksperckich.

Koszty pośrednie w aż 75 proc. spowodowane są przez powikłania pogrypowe, które w statystykach medycznych nie zawsze ujmuje się jako skutki zdrowotne wywołane zakażeniem grypą. Zwiększają one ogólne koszty leczenia, absencję w pracy oraz potrzebę opieki nad chorymi przez ich najbliższych, co skutkuje mniejszą wydajnością pracowników.

Raport sugeruje, że skutki finansowane grypy można zmniejszyć upowszechnieniem szczepień przeciwgrypowych. Jego autorzy obliczyli tzw. korzyści netto, czyli koszt bezpośredni i pośredni grypy, jakiego można byłoby uniknąć, po pomniejszeniu o wydatki przeznaczone na szczepienia.

Gdyby w Polsce zaszczepiło się 20 proc. populacji, można byłoby uzyskać korzyści netto sięgające 90 mln zł w tych latach, w których odnotowano jedynie wzrost zachorowań na grypę. W roku, w którym doszłoby do wybuchu epidemii, mogą one wynieść 800 mln zł - sugeruje raport.

Tymczasem w sezonie 2011/2012 przeciwko grypie zaszczepiło się jedynie 4,5 proc. Polaków, a w obecnym sezonie 2012/2013 - zaledwie 3,8 proc. Stawia to Polskę na jednym z ostatnich miejsc w Europie.

Wzrost szczepień przeciwko grypie w naszym kraju dałby znaczące korzyści ekonomiczne dla gospodarki - podsumowują autorzy raportu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum