Raport: postęp w endoprotezoplastyce, sztuczne stawy wytrzymują często 25 lat

Autor: naukawpolsce.pap.pl/Rynek Zdrowia • • 26 lutego 2019 15:37

Sztuczne stawy wytrzymują często 25 lat, dłużej niż podejrzewano. Brytyjski ekspert twierdzi, że trwałość obecnie używanych tego rodzaju implantów jest jeszcze większa, ponieważ w ostatnich latach poprawiono technikę ich wytwarzania i wszczepiania.

Raport: postęp w endoprotezoplastyce, sztuczne stawy wytrzymują często 25 lat
Fot. archiwum

Dr Jonathan Evans z Bristol Medical School, który jest głównym autorem raportu na ten temat, twierdzi, że przeanalizowano dane dotyczące 0,5 mln pacjentów, u których wykonano tego rodzaju operacje w sześciu krajach: w Australii, Danii, Finlandii, Norwegii, Szwecji i Nowej Zelandii.

Wynika z nich, że w przypadku endoprotezy stawu biodrowego 89 proc. tych implantów wytrzymało 15 lat, 70 proc. było czynnych przez 20 lat, a 58 proc. - przez 25 lat.

Jeszcze większą trwałość wykazały endoprotezy stawu kolanowego. Przez 10 lat funkcjonowało 93 proc. z nich, przez 20 lat - 90 proc., a przez 25 lat – 82 proc.

Wzięto pod uwagę także częściową wymianę stawu kolanowego: 77 proc. z nich wytrzymało 15 lat, 72 proc. - 20 lat, a 70 proc. - 25 lat.

Biorąc pod uwagę wszystkie te endoprotezy, 25 lat wytrzymuje średnio aż 58 proc. implantów stawów biodrowego i kolanowego.

Wszczepienie endoprotez stawów kolanowego i biodrowego to jedne z najczęstszych operacji, wykonywanych zwykle u osób w wieku 60-80 lat. Jedynie w Anglii i Walii w 2017 r. przeprowadzono ponad 200 tys. takich zabiegów.

Zdaniem konsultanta krajowego w dziedzinie ortopedii prof. Johna Skinnera, postęp w tych operacjach jest tak duży, że wszczepienie endoprotez nie musi już być zabiegiem wykonywanym w ostateczności, kiedy stawy są już całkowicie zużyte.

- Jesteśmy już tak pewni tych operacji, że można je przeprowadzać u osób młodszych niż dotąd i bardziej aktywnych, żeby nie musieli oni cierpieć i nadal byli sprawni - stwierdził prof. Skinner w wypowiedzi dla "BBC News".

Ortopedzi wszczepiają już tzw. szyta na miarę endoprotezy stawu biodrowego, czyli wykonane na indywidualne zamówienie, ściśle dopasowane do konkretnego pacjenta.

Więcej: naukawpolsce.pap.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum