Raport: polscy nastolatkowe w coraz gorszej kondycji psychicznej

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 19 kwietnia 2019 09:30

Międzynarodowy raport Health Behaviour in School-aged Children poświęcony zdrowiu nastolatków pokazuje, jak bardzo zestresowani, zmęczeni i pozbawieni psychologicznej pomocy są polscy uczniowie.

Raport: polscy nastolatkowe w coraz gorszej kondycji psychicznej
Problem częściej dotyka dziewcząt, które dojrzewanie przechodzą gorzej niż chłopcy Fot. Archiwum

Część dotyczącą Polski przygotował zespół z Instytutu Matki i Dziecka. Autorzy raportu przyjrzeli się kondycji psychofizycznej 11-, 13- i 15-latków. Okazuje się, że 54 proc. odczuwa zmęczenie co najmniej raz w tygodniu, 35 proc. - codziennie. Problem narasta z wiekiem - wśród 11-latków każdego dnia ten stan odczuwa 27 proc. dzieci, wśród 15-latków - już 42 proc. - informuje Gazeta Wyborcza.

Problem częściej dotyka dziewcząt, które dojrzewanie przechodzą gorzej niż chłopcy. Ich samopoczucie pogarsza się po 13. roku życia. Kiedy idą do szkoły średniej, niezadowolenie z życia odczuwa co czwarta nastolatka i co siódmy nastolatek. 40 proc. polskich nastolatków z powodu stresu cierpi na bóle głowy i brzucha. Powszechne są problemy z zasypianiem i zaniżoną samooceną.

Już na podstawie innych badań szacuje się, że nawet u 20 proc. młodych osób przed ukończeniem 18 lat wystąpią zaburzenia depresyjne, a już co trzeci nastolatek może mieć objawy tej choroby. Uczniowie mierzący się właśnie z egzaminami do szkół średnich są wyczerpani. Nie są w stanie przyswoić wiedzy z przeładowanych programów, rezygnują z wszelkich aktywności pozaszkolnych, zarywają noce - cały czas się uczą. Tymczasem specjaliści dowodzą, że brak snu u dzieci hamuje tworzenie się nowych połączeń nerwowych w mózgu, co jest niezbędne w procesie przyswajania nowych informacji.

Brakuje też pomocy specjalistów, której młodzi ludzie bardzo potrzebują. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia na 100 tys. dzieci powinno przypadać dziesięciu psychiatrów dzieci i młodzieży, a  jest ich około sześciu.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum