×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Raport: najmniej palaczy w USA od 50 lat; w Polsce też coraz mniej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia17 listopada 2015 08:46

Do 17 proc. spadł odsetek palących papierosy Amerykanów, to najniższy poziom od 50 lat. Liczbę palaczy ocenia się w USA obecnie na 40 mln - informuje Centrum Kontroli Chorób i Profilaktyki (CDC) w Atlancie.

Raport: najmniej palaczy w USA od 50 lat; w Polsce też coraz mniej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dane te opublikowano z okazji przypadającego 19 listopada Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu.

Według CDC, liczba Amerykanów palących papierosy zmniejszyła się z 45 mln w 2005 r. do 40 mln w 2014 r. Oznacza to, że odsetek palaczy spadł z 21 do 17 proc. i jest najniższy od półwiecza. W 1964 r., gdy pojawiły się pierwsze kampanie namawiające do pozbycia się tego nałogu, palił co drugi Amerykanin.

CDC podkreśla, że palenie tytoniu nadal jest ogromny problemem zdrowotnym. Jedynie w Stanach Zjednoczonych uzależnienie od tytoniu odpowiedzialne jest za 480 tys. zgonów rocznie, a ponoszone co roku koszty zdrowotne oceniane są na 300 mld dolarów.

Na całym świecie palenie papierosów jest co roku przyczyną przedwczesnej śmierci 5 mln dorosłych osób.

Kierownik poradni pomocy palącym przy Centrum Onkologii w Warszawie Magdalena Cedzyńska powiedziała PAP, że w latach 80. XX w. paliło 15 mln Polaków, teraz od nikotyny uzależnionych jest około 9 mln osób, ale nadal Polska należy do krajów Unii Europejskiej o największej liczbie palaczy.

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu wprowadzono po raz pierwszy w 1974 r. w Stanach Zjednoczonych. Jego inicjatorem był dziennikarz Lynn Smith z "Monticello Times", który zaapelował do czytelników swojej gazety, aby 9 stycznia 1974 r., choć przez jeden dzień, nie palili papierosów. Trzy miesiące później 9 proc. tych, którzy nie palili w tym dniu, oświadczyło, że w ogóle przestało sięgać po papierosy.

Zachęcone powodzeniem akcji Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem uznało trzeci czwartek listopada za Dzień Rzucania Palenia. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat. W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest od 1991 r.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze