Raport: jak przygotować opiekę zdrowotną i lekarzy do zmian klimatycznych?

Autor: businessinsider.com.pl/Rynek Zdrowia • • 10 grudnia 2019 18:37

"Wpływ zmiany klimatu i zanieczyszczenia powietrza na zdrowie mieszkańców Warszawy" to tytuł pierwszego raportu dotyczącego stolicy na ten temat. Opracowali go: Zbigniew Karaczun, prof. SGGW oraz Weronika Michalak z Heal Polska, organizacji non-profit zajmującej się analizą wpływu środowiska na zdrowie publiczne.

Raport: jak przygotować opiekę zdrowotną i lekarzy do zmian klimatycznych?
Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Autorzy przekonują, że zdrowotne skutki zmiany klimatu widoczne są już teraz i podkreślają, że dzisiaj w trakcie występowania fali upałów notujemy wzrost śmiertelności o pięć osób dziennie. Wzrost temperatury powyżej optymalnej dla miasta - czyli 20-25 stopni - o jeden stopień, powoduje wzrost śmiertelności o 1,3-3 proc. w zależności od grupy ryzyka.

Zauważają przy tym, że temperatura w Polsce miała oczywiście i wcześniej wpływ na ludzi. Tyle że do tej pory chodziło o fale mrozów. Zbigniew Karaczun zauważa, że ludzie umierali w trakcie bardzo niskich temperatur. Ale dane przytoczone w raporcie, pokazują, że mrozy powodują wzrost śmiertelności średnio od 7 do 8 proc., maksymalnie, przy skrajnie niskich temperaturach, o 22 proc. Natomiast fale upałów mogą powodować wzrost śmiertelności nawet o 160 proc.

Przykładem jest rok 1994, kiedy to w Warszawie odnotowano najwyższą dzienną liczbę zgonów. 1 sierpnia umarło 87 mieszkańców. Tego dnia temperatura sięgnęła 36,4 stopni Celsjusza.

Jednym z ważnych skutków ocieplenia, na jaki zwraca uwagę raport, są choroby wywołane przez bakterie i wirusy przenoszone np. przez kleszcze. Najczęściej choroby odkleszczowe kojarzy się z boreliozą czy zapaleniem mózgu. Jednak jak czytamy w raporcie, w ostatnich latach stwierdzono, że kleszcze mogą przenosić także bakterie i wirusy wywołujące inne choroby.

Innym tematem, na który zwrócili uwagę autorzy raportu, jest wpływ zmiany klimatu na służbę zdrowia w Polsce. Radzą, by pilnie podjąć działania przygotowujące system opieki zdrowotnej i polskich lekarzy do tego, z czym będziemy się mierzyć. Oto co rekomendują:

  • wprowadzenie na studiach medycznych przedmiotów informujących przyszłych lekarzy o skutkach zmiany klimatu i nowych zagrożeniach, jakie będą one za sobą niosły (chodzi m.in. o wiedzę o chorobach tropikalnych czy tych, które jeszcze w Polsce nie występują, a mogą się pojawić);
  • wzmocnienie opieki psychiatrycznej i psychologicznej nad osobami, które ucierpią w wyniku ekstremalnych zjawisk meteorologicznych i u których mogą występować objawy stresu pourazowego (w szczególności opieki nad dziećmi i młodzieżą);
  • wzmocnienie profilaktyki wśród grup najbardziej narażonych na skutki globalnego ocieplenia: kobiet w ciąży, dzieci i osób starszych;
  • wdrożenie narodowego programu modernizacji szpitali; wyposażenie ich w systemy klimatyzacji, które zapewniłyby chorym komfort w dni z bardzo wysokimi temperaturami i falami upałów;
  • w przypadku występowania wysokich temperatur wdrożenie procedur pojenia pacjentów --zwłaszcza dzieci, osób starszych, osób z ograniczoną zdolnością percepcji czy z ograniczeniami ruchu.

Czytaj: businessinsider.com.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum