Raport: cukrzyca chorobą lekceważoną, bo...

Autor: RRX/Rynek Zdrowia • • 09 listopada 2010 12:35

Co piąty Polak nigdy nie wykonał badania sprawdzającego stężenie glukozy we krwi, a co dwudziesty sądzi, że cukrzycą można się zarazić - wynika z raportu "Społeczny obraz cukrzycy".

Raport: cukrzyca chorobą lekceważoną, bo...

Opublikowano go z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Autorem dokumentu, który powstał na podstawie badań przeprowadzonych przez TNS OBOP, jest Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą.

Z raportu wynika, że szacowana liczba chorych w Polsce wynosi 2,5 miliona, czyli pond 6 proc. populacji. Prawdopodobnie u ponad 30 proc. z nich choroba wciąż pozostaje nierozpoznana, co oznacza, że ponad 750 tys. osób choruje na cukrzycę, ale nie są leczone.

Pomimo tak niepokojących danych, wiedza społeczeństwa na temat cukrzycy i jej profilaktyki nie jest duża.

– Dane przedstawione w raporcie świadczą o dramatycznym stanie społecznej wiedzy o cukrzycy, jej przyczynach i skutkach – ocenia dr hab. n. med. Leszek Czupryniak, specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii, pracownik Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, członek rady naukowej Koalicji na Rzecz Walki z Cukrzycą.

Dodaje, że bardzo niepokojące jest nikłe kojarzenie złego stylu życia z ryzykiem rozwoju choroby i jej powikłań, a niska świadomość bardzo utrudnia działania profilaktyczne.

Statystyczny chory na cukrzycę w naszym kraju to osoba między 50. a 70. rokiem życia, posiadająca wykształcenie średnie, będąca rencistą lub emerytem, mieszkająca  w mieście do 50 tysięcy mieszkańców. Częściej jest to kobieta niż mężczyzna. Połowa pacjentów, która wzięła udział w badaniach to osoby, choruje na cukrzycę dłużej niż 10 lat.

W większości wypadków rozpoznanie cukrzycy u badanych było przypadkowe i następowało podczas rutynowej bądź kontrolnej wizyty u lekarza (36 proc.) oraz pobytu w szpitalu związanego z inną dolegliwością (21 proc.).

Blisko połowa respondentów (48 proc.) używa tabletek przeciwcukrzycowych. Co czwarty (28 proc.) insuliny lub równocześnie insuliny i tabletek (24 proc.). Co piąty badany stawia głównie na dietę i wysiłek fizyczny (18 proc.).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum