Raport WHO mówi, że mamy do czynienia z „szalejącą epidemią odry”

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 listopada 2019 18:10

Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała aktualizację raportu na temat zachorowań na odrę na całym świecie. Dane są niepokojące. WHO mówi obecnie o „szalejącej epidemii odry”, która wybuchła na Samoa w październiku br.

Raport WHO mówi, że mamy do czynienia z „szalejącą epidemią odry”
Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Dotychczas, w tym liczącym zaledwie 200 tys. osób kraju, odnotowano ponad 2,5 tys. przypadków odry. Winą za narażenie tego wyspiarskiego narodu na rozprzestrzenianie się wirusa organizacja obarcza kampanie antyszczepionkowe. Zdaniem WHO, utorowały one drogę „ogromnej epidemii”.

Jednak najbardziej wstrząsające liczby pochodzą z Demokratycznej Republiki Konga (DRK). Do 17 listopada tego roku zarejestrowano tam ponad 250 tys. przypadków odry. Tylko w ciągu jednego tygodnia liczba chorych wzrosła aż o 8 tys. W kraju tym z powodu odry zmarło dotychczas ponad 5 tys. osób.

W Europie najtrudniejsza sytuacja jest na Ukrainie, która znacząco wyprzedza pozostałe kraje Starego Kontynentu pod względem liczby przypadków odry. W tym roku odnotowano ich ponad 56 tysięcy.

WHO wskazuje, że mimo wielu rutynowych szczepień, odra nadal rozprzestrzenia się na świecie. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest, zdaniem organizacji, nieoptymalny zasięg szczepień oraz niedobory odporności w populacji.

Czytaj: dw.com

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum