Raport KE: szkodliwy styl życia odpowiada za 36 proc. problemów ze zdrowiem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 listopada 2017 14:30

- Większość Polaków deklaruje dobry stan zdrowia (58 proc.), odsetek ten jest jednak niższy niż średnia UE (67 proc.). Poza tym występują duże różnice między grupami o różnych dochodach - podkreślił Luke Slawomirski.

Według raportu, Polska plasuje się na piątym miejscu w UE pod względem odsetka niezaspokojonych potrzeb związanych z opieką medyczną. Przed nami są Estonia, Grecja, Rumunia i Łotwa. Za nami są natomiast Włochy, Bułgaria i Finlandia. Najlepiej zaspokojone potrzeby zdrowotne w Unii mają mieszkańcy Austrii, Słowenii, Holandii, Niemiec i Hiszpanii.

Wysoka jakość świadczeń kardiologicznych

- Nie można powiedzieć, że opieka medyczna w Polsce jest zła - podkreślił dyrektor ds. systemów opieki zdrowotnej, produktów medycznych i innowacji w Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności Komisji Europejskiej Andrzej Ryś.

W Polsce jest jeden z najniższych w UE wskaźników śmiertelności z powodu zawału serca. Efektywna jest opieka doraźna w polskich szpitalach i wyróżnia się ona wysoką jakością, szczególnie w przypadku pacjentów kardiologicznych. Gorzej wypada onkologia. Wskaźniki przeżycia chorych z rakiem piersi, szyjki macicy i jelita grubego są niskie w porównaniu do innych krajów Unii.

- Właściwy jest jednak kierunek polskich reform w opiece medycznej, diabeł jedynie tkwi w szczegółach - dodał Andrzej Ryś.

Wyjeżdżają nie z powodu pieniędzy, ale warunków pracy

Według raportu, wyzwaniem dla polskiej opieki medycznej jest wykształcenie i zatrzymanie wystarczającej liczby pracowników służby zdrowia oraz zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na opiekę długoterminową, która wymaga reformy.

Szpitale w Polsce tylko częściowo sprawują opiekę na osobami przewlekle i obłożnie chorymi, główny jej ciężar spoczywa na najbliższych krewnych. Sytuacja ta jest nie do utrzymania ze względu na starzejące się polskie społeczeństwo oraz wzrost liczby kobiet aktywnych zawodowo.

Dyrektor Ryś podkreślił, że głównym powodem wyjazdu z Polski pracowników medycznych nie są zarobki, jak się powszechnie uważa, lecz warunki pracy. Zarobki wymieniane są na drugim miejscu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum