PAP/Rynek Zdrowia | 28-06-2019 20:01

Raport GIS: od początku roku dopalaczami zatruło się blisko 1 tys. osób

Od początku roku 971 osób w całej Polsce zatruło się dopalaczami. To wniosek z najnowszego raportu Głównego Inspektoratu Sanitarnego, który oficjalnie zostanie zaprezentowany w przyszły wtorek - powiedział PAP Jan Bondar, rzecznik GIS.

Najczęściej po substancje psychoaktywne sięgają nastolatkowie i osoby ok. 30. roku życia Fot. Archiwum

- Przedstawimy pełne statystyki dotyczące zatruć i zgonów po zażyciu dopalaczy. Do przygotowania raportu obligowała GIS Ustawa o narkomanii z sierpnia ubiegłego roku. W raporcie są też informacje na temat nowych substancji psychoaktywnych, które pojawiają się nie tylko w Polsce, ale i na świecie - dodał.

Jak podało na stronie RMF 24, najczęściej po substancje psychoaktywne sięgają nastolatkowie i osoby ok. 30. roku życia. Największy wzrost liczby zatruć dopalaczami wśród nastolatków odnotowuje się w wakacje: w lipcu i sierpniu. Wtedy rośnie też liczba oferowanych w internecie niebezpiecznych substancji psychoaktywnych.

Najwięcej zatruć po zażyciu dopalaczy odnotowano w województwach śląskim i łódzkim. Najmniej, według najnowszych danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w województwach podkarpackim podlaskim, zachodniopomorskim i świętokrzyskim.

Eksperci podkreślają, że istnieją dwie grupy najbardziej niebezpiecznych substancji psychoaktywnych. Pierwsze działają podobnie jak amfetamina - podnoszą ciśnienie krwi i temperaturę ciała. Druga grupa to substancje, które mają imitować działanie marihuany, ale dużo silniej oddziałują na receptory.

Monika Witkowska - PAP