Raport: 70 proc. dzieci ma tylko dostateczną lub słabą wydolność fizyczną

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 05 listopada 2015 18:39

7 na 10 badanych dzieci miało problem z prostym testem wydolnościowym, odpowiednikiem wejścia na czwarte piętro - wynika z badań przedstawionych w raporcie Fundacji Medicover.

Raport: 70 proc. dzieci ma tylko dostateczną lub słabą wydolność fizyczną
Dzieci muszą uczyć się zdrowego stylu życia. Fot. Flickr/woodleywonderworks/Flickr (CC BY 2.0)

W ciągu półtora roku, w ramach programu PoZdro! Fundacja Medicover badaniami przesiewowymi objęła 5047 dzieci, a ankiety dotyczące stylu życia młodego pokolenia wypełniło 4805 rodziców.

Wniosek z raportu i odpowiedź na pytanie dlaczego społeczeństwo tyje i jest zagrożone chorobami cywilizacyjnymi jest bardzo niepokojący: świadomość wagi, jaką dla zdrowia mają ilość jakość spożywanej żywności oraz aktywność fizyczna, jest bardzo niska.

Wyniki dotychczasowych badań wskazują, że:
• 1 na 5 dzieci ma nadwagę lub otyłość
• prawie 70 proc. przebadanych ma dostateczną, słabą lub bardzo słabą wydolność fizyczną
• u ponad 20 proc. dzieci odnotowano podwyższone ciśnienie tętnicze
• prawie 78 proc. uczniów ma nieprawidłową postawę ciała.

Wyniki ankiet przeprowadzonych wśród rodziców wskazują, że:
• 72 proc. rodziców uważa, że ich dzieci prawidłowo się odżywiają.

Jednocześnie ponad 50 proc. ankietowanych odpowiedziało, że ich dziecko je produkty typu fast food min. 1-3 razy w tygodniu. Ponad 75% rodziców zadeklarowało, że ich dziecko pije słodzone napoje minimum co drugi, trzeci dzień lub częściej.

• 58 proc. rodziców twierdzi, że młodzież ma wystarczająco dużo ruchu w ciągu dnia.

Jednocześnie ponad 60 proc. uczniów zmaga się z zadyszką po 3 minutowym wchodzeniu po schodach (4 proc.  badanej młodzieży w ogóle nie poradziło sobie z tym testem).

- Ci młodzi ludzie, bez natychmiastowej interwencji, są na prostej drodze do chorób cywilizacyjnych – chorób serca, nadciśnienia, miażdżycy, czy coraz częstszej wśród młodych ludzi cukrzycy typu 2. Jeśli nie zaczniemy z tym problemem walczyć teraz, za kilka lat będzie już za późno na profilaktykę i konieczne będzie leczenie i zmaganie się  z chorobą przez całe życie - mówi dr Piotr Soszyński, przewodniczący Rady Naukowej programu „PoZdro!” Fundacji Medicover.

Kolejne edycje badań w ramach programu PoZdro! realizowane są obecnie w czterech miastach: Gdyni, Warszawie, Lublinie oraz Wrocławiu.

Wszystkim dzieciom, które kwalifikują się do grupy ryzyka chorób cywilizacyjnych, zapewniana jest dwuletnia, bezpłatna opieka czterech specjalistów. W ciągu dwóch lat rodziny ośmiokrotnie spotykają się z lekarzem, psychologiem, dietetykiem oraz trener i wspólnie pracują nad zmianą stylu życia na zdrowszy.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum