Ranni w katastrofie kolejowej znajdują się w 15 szpitalach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 marca 2012 11:00

Ranni w katastrofie kolejowej w Szczekocinach koło Zawiercia znajdują się w 15 szpitalach na terenie trzech województw: śląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego

W szpitalach przebywa 56 osób, które ucierpiały we wczorajszej (3 marca) katastrofie kolejowej pod Szczekocinami  - informuje Śłąski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

Ranni pasażerowie znajdują się pod opieką szpitali w Sosnowcu (Szpital św. Barbary - 9 osób),  Katowicach (Górnośląskie Centrum Medyczne - 1 osoba), Krakowie (Wojskowy Szpital Kliniczny - 1 osoba), Piekarach Śląskich (Szpital Urazowy - 3 osoby), Myszkowie (5 osób), Częstochowie (Szpital przy ul. Mirowskiej -  3 osoby; Szpital im. Najświętszej Maryi Panny - 4 osoby), Zawierciu (10 osób), Włoszczowie (7 osób), Czerwonej Górze koło Kielc (1 osoba), Busku Zdroju (1 osoba), Dąbrowie Górniczej (3 osoby), Jędrzejowie (4 osoby), Kielcach (Szpital Wojskowy - 1 osoba), Miechowie (3 osoby).

Jak poinformował ordynator Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Sosnowcu najczęstsze urazy to złamania kręgopsłupa i miednicy. - Kilku pacjentów ma także urazy głowy z krótkotrwałą utratą przytomności i nie za bardzo pamiętają zdarzenie - powiedział dr Czarosław Kijonka. Dodał, że wszyscy są przytomni, choć życie jednej pacjentki jest zagrożone. W sosnowieckim szpitalu przebywa 9 osób w wieku od 17 do 74 lat.

Większa grupa (11 poszkodowanych) trafiła do Szpitala w Zawierciu. Dwoje z nich zostało wypisanych. Pozostałych 9 przebywa na oddziałach ratunkowym oraz urazowo-ortopedycznym. Według lekarza dyżurnego Są to głównie obrażenia wielonarządowe w obrębie jamy brzusznej i klatki piersiowej. Trzy z nich zostały zoperowane w trybie pilnym i obecnie przebywają na oddziale intensywnej terapii.

Prezydent RP Bronisław Komorowski przyjedzie w niedzielę (4 marca) na miejsce katastrowfy. Szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek dodała, że prezydent przebywa już na Śląsku. Poinformowała również, że Komorowski odwiedzi poszkodowanych, przebywających w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Sosnowcu, a po wizycie w szpitalu prezydent uda się na miejsce katastrofy.

Dotychczasowy bilans katastrofy to 15 ofiar śmiertelnych i 56 osób rannych, z których ponad 30 ma ciężkie obrażenia. W niedzielę (4 marca) nad ranem zakończyło się przeszukiwanie miejsca wypadku. Dotąd wydobyto zwłoki 14 osób, co najmniej jedno ciało znajduje się w zmiażdżonych wagonach. Według służb nie ma tam już nikogo żywego; konieczny jest ciężki sprzęt do podniesienia wraku.

Do katastrofy doszło w sobotę o godz. 20.57 na zjeździe z Centralnej Magistrali Kolejowej w kierunku Krakowa. W okolicach miejscowości Szczekociny koło Zawiercia zderzyły się czołowo pociągi: TLK "Brzechwa" z Przemyśla do Warszawy Wschodniej i Interregio "Jan Matejko" relacji Warszawa Wsch. - Kraków Główny. Pociąg Warszawa-Kraków wjechał na niewłaściwy tor, po którym z naprzeciwka poruszał się pociąg Przemyśl-Warszawa. Oba składy miały razem 11 wagonów.

To największa katastrofa kolejowa w Polsce od 1990 roku. Na miejsce udał się premier Donald Tusk oraz ministrowie: spraw wewnętrznych, transportu i zdrowia. Według szacunków kolei przedstawionych przez szefa MSW Jacka Cichockiego w pociągu PKP Intercity Przemyśl-Warszawa było 250 osób, a w pociągu Przewozów Regionalnych Warszawa-Kraków - około 120.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum