Ranni ukraińscy żołnierze dotarli do Katowic. Będą leczeni na Śląsku

Autor: • Źródło: PAP29 lipca 2022 07:25

W czwartek, 28 lipca, do Katowic - specjalnym pociągiem medycznym - przyjechało 14 rannych żołnierzy. Następnie, zostali przetransportowani karetkami do różnych szpitali na terenie województwa śląskiego.

Ranni ukraińscy żołnierze dotarli do Katowic. Będą leczeni na Śląsku
Ukraińscy żołnierze dotarli do Katowic. Będą leczeni na Śląsku. Fot. PAP/Tomasz Wiktor
  • 28 lipca do Katowic przyjechał specjalny pociąg, który przywiózł na Śląsk rannych na wojnie ukraińskich żołnierzy
  • Zostali oni przetransportowani karetkami do różnych szpitali na terenie województwa
  • - To kolejna cegła wsparcia, bo chyba wszyscy odczuwamy, jako obywatele Polski, że powinniśmy tę cegłę dołożyć - powiedział Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski

Ranni ukraińscy żołnierze dotarli do Katowic. Będą leczeni na Śląsku

- Trafią do tych szpitali, gdzie - w zależności od stanu zdrowia oraz dolegliwości i urazów - mogą być najbardziej profesjonalnie zaopatrzeni. Wierzę, że służby medyczne tych placówek staną na wysokości zadania, jak robią to zresztą na co dzień - oświadczył wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Ranni żołnierze mają urazy po wybuchach min, rany postrzałowe, złamania, uszkodzenia kości i tkanek.

Po wstępnym zaopatrzeniu w Ukrainie, w stabilnym stanie zostali wysłani do Polski na dalsze leczenie chirurgiczne - w tym zabiegi rekonstrukcyjne kości.

- To kolejna cegła wsparcia, bo chyba wszyscy odczuwamy, jako obywatele Polski, że powinniśmy tę cegłę dołożyć - dodał wojewoda Wieczorek.

Podziękował służbom zaangażowanym w zabezpieczenie transportu - kolejarzom, policji, strażakom, Straży Ochrony Kolei i Wojewódzkiemu Pogotowiu Ratunkowemu.

Tłumacząc to bezpieczeństwem żołnierzy, z których część - jak poinformował - chce po powrocie do zdrowia wrócić na front - wojewoda nie sprecyzował, do ilu i których szpitali w woj. śląskim zostali przewiezieni ci pacjenci.

Wiadomo, że tym najciężej rannym towarzyszą członkowie rodzin.

- To bardzo ważne, byśmy dali im odpowiednie wsparcie - im i ich najbliższym - podkreślił Jarosław Wieczorek.

"Cieszymy się, że pacjentów w stabilnym stanie, bezpiecznie przetransportowaliśmy do placówek"

Dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach Łukasz Pach poinformował, że do transportu ukraińskich żołnierzy zadysponowano 10 karetek oraz motoambulans eskortujący karetki.

- Wszystko było skoordynowane przez pana wojewodę i przebiegło szybko. Cieszymy się, że pacjentów w stabilnym stanie, bezpiecznie przetransportowaliśmy do placówek - powiedział PAP.

Specjalny pociąg medyczny, przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia przy wsparciu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wyposażony w niezbędny sprzęt, a nawet salę operacyjną, przyjechał w czwartek do Katowic z Przemyśla, zatrzymując się po drodze w Krakowie.

Tam opuściło go 15 rannych, by udać się na leczenie do małopolskich szpitali.

To już drugi taki transport w tym miesiącu. 18 lipca przywieziono 31 rannych żołnierzy, którzy trafili do szpitali w Lublinie, Warszawie, Otwocku i Łodzi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum