Rak odbytnicy coraz częstszy wśród młodych ludzi

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 sierpnia 2010 16:57

Liczba zachorowań na raka odbytnicy znacznie wzrosła w ostatnich kilku dekadach u osób poniżej 40. roku życia - wynika z pracy, którą publikuje internetowe wydanie pisma "Cancer".

Dla porównania, zachorowania na raka innych odcinków jelita grubego utrzymują się na stałym poziomie w tej grupie wiekowej.

Naukowcy z Uniwersytetu Cornella w Nowym Jorku doszli do takich wniosków, gdy porównali dane z rejestru zachorowań na różne nowotwory w USA w latach 1973-2005.

Okazało się, że u osób poniżej 40 roku życia odsetek zachorowań na raka jelita grubego utrzymywał się on na stałym poziomie, natomiast liczba zachorowań na raka odbytnicy zaczęła wzrastać w tej grupie wiekowej od 1984 roku o 3,8 proc. na rok.

– Sugerujemy, by u młodych osób, które mają krwawienia z odbytnicy lub inne objawy raka tego narządu, rozważyć wykonanie endoskopii, która pozwoli wykluczyć nowotwór złośliwy – skomentował prowadzący badania dr Joshua Meyer.

Obecnie symptomy te przypisuje się najczęściej hemoroidom, czyli żylakom odbytu. Zdaniem dr. Meyera, częstsze wykonywanie endoskopii mogłoby przyspieszyć wykrycie raka, który obecnie – jak wskazują statystyki – jest u młodych ludzi diagnozowany zbyt późno.

Ze względu na to, że rak odbytnicy jest stosunkowo rzadki u osób młodych autorzy pracy nie uważają, że konieczne są jakiekolwiek zmiany w wytycznych na temat badań przesiewowych w kierunku tego nowotworu.

Na ryzyko rozwoju tego nowotworu wpływają czynniki genetyczne, schorzenia zapalne jelit oraz czynniki środowiskowe, jak dieta uboga w warzywa, owoce i błonnik, spożywanie dużych ilości czerwonego mięsa, tłuszczów i potraw grillowanych, otyłość, zaparcia nawykowe, palenie papierosów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum