Rak jelita grubego: co roku z jego powodu ginie 8 tys. Polaków

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 lutego 2010 18:52

Wystawa pt: "Ocal chore miasto", poświęcona sytuacji polskich pacjentów z rakiem jelita grubego, od wtorku (16 lutego) przez 5 dni będzie prezentowana w Sejmie.

Przygotowało ją stowarzyszenie Europacolon Polska, które od 2007 r. prowadzi akcje edukacyjne na temat tego nowotworu. – Wystawa „Ocal chore miasto” jest próbą przedstawienia społeczeństwu choroby, o której w naszym kraju nadal niewiele się mówi. Mamy do czynienia ze znaczącym brakiem wiedzy i wstydem związanym z rakiem jelita grubego. Wiele osób albo nie rozpoznaje objawów choroby, albo nie zgłasza ich lekarzowi – powiedziała Elżbieta Rybicka z Europacolon Polska.

Tymczasem jest to nowotwór, który w większości przypadków można wyleczyć. Wystarczy, że zostanie zdiagnozowany we wczesnym stadium. Dlatego stowarzyszenie od momentu powstania w marcu 2007 r. stara się prowadzić akcje edukacyjne mające zwiększyć wiedzę społeczeństwa na temat profilaktyki raka jelita grubego, jego objawów, badań diagnostycznych pomocnych we wczesnym wykrywaniu go oraz nowoczesnych metod leczenia.

Na wystawie „Ocal chore miasto” można się dowiedzieć o czynnikach ryzyka wystąpienia tego nowotworu (jak niezdrowa dieta, brak ruchu, palenie, nadużywanie alkoholu); niepokojących objawach, które mogą sygnalizować jego obecność (jak zmiany rytmu wypróżnień czy krew w stolcu) oraz metodach leczenia. W części fotograficznej przedstawiono rzeczywistość osób cierpiących na raka jelita grubego – m.in. to, że odpowiednia terapia stwarza im możliwość normalnego życia.

Rak jelita grubego jest obecnie zaliczany do największych problemów onkologicznych. Wśród nowotworowych przyczyn zgonów zajmuje trzecie miejsce na świecie i drugie w Europie. W Polsce co roku zapada na niego około 13 tys. osób, a ponad 8 tys. umiera z jego powodu (co odpowiada liczbie mieszkańców małego miasta).

Na prezentowanej w Sejmie wystawie statystyki te zostały przedstawione w niekonwencjonalny sposób – na mapie Polski zaznaczono miasta, które znikną w kolejnych dekadach, jeśli pacjenci nie będą się regularnie zgłaszać na badania kontrolne i nie zwiększy się dostępność nowoczesnych metod terapii.

W Polsce Ministerstwo Zdrowia finansuje program badań przesiewowych mających pomóc we wczesnym wykrywaniu raka jelita grubego. Do ponad 80 ośrodków w całym kraju na bezpłatne badania kolonoskopowe mogą się zgłaszać osoby w wieku od 50 do 65 lat bez objawów tego nowotworu. Natomiast osoby, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia z rakiem jelita grubego, mogą się zgłaszać już od 40. roku życia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum