Radziwiłł: podczas ŚDM służby medyczne spisały się na szóstkę

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 listopada 2016 13:19

Światowe Dni Młodzieży były sprawdzianem dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo zdrowotne i został on zdany na szóstkę - ocenił w Krakowie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Wyraził nadzieję, że rozwiązania, które się wtedy sprawdziły, będą wykorzystywane w przyszłości.

Radziwiłł: podczas ŚDM służby medyczne spisały się na szóstkę

Radziwiłł - wraz z premier Beatą Szydło - uczestniczył w niedzielę (13 listopada) w spotkaniu z zespołami ratownictwa medycznego z województwa małopolskiego. Było to podziękowanie za ich pracę w czasie ŚDM; przekazano im również karetki kupione w celu zabezpieczenia tego wydarzenia.

- Światowe Dni Młodzieży to było wielkie święto wspólnoty, młodości, radości; było to wielkie przeżycie duchowe, ale jednocześnie było to gigantyczne wyzwanie dla państwa - wszystkich tych, którzy odpowiadali za komfort i bezpieczeństwo tych, którzy chcieli wziąć udział w tym wielkim święcie - mówił Radziwiłł.

Podkreślił, że blisko 2 mln osób, które przyjechały do Krakowa i podkrakowskich Brzegów, stało się wielkim wyzwaniem dla tych, którzy odpowiadają za bezpieczeństwo zdrowotne. Przypomniał, że w czasie ŚDM udzielono ok. 3 tys. porad w regionie, a bezpośrednio uczestnikom ŚDM - ponad 8 tys. porad i różnego rodzaju interwencji.

- Trzeba powiedzieć: ten egzamin został zdany na szóstkę. Naprawdę trudno znaleźć lukę w tej organizacji. To jest wielka zasługa wszystkich tych, którzy organizowali, zabezpieczali gotowość szpitali i wszystkich instytucji, które działają w obszarze ochrony zdrowia, a w jakimś szczególnym stopniu - tych, którzy pracują w Państwowym Ratownictwie Medycznym, dlatego dzisiaj za nami stoją karetki - pewien symbol Państwowego Ratownictwa Medycznego - mówił minister.

- Te 10 karetek, które zostały kupione na ŚDM, idzie do tych, którzy szczególnie się zasłużyli, jeśli chodzi o dbanie o bezpieczeństwo pielgrzymów - dodał.

- Karetki to tylko sprzęt, wspaniały sprzęt, każda z nich jest warta ok. pół miliona z, ale w tym wszystkim nie należy zapomnieć o tym elemencie, który jest najważniejszy: to są ludzie - podkreślił Konstanty Radziwiłł, dziękując tym wszystkim, którzy dbali o zdrowie pielgrzymów.

Przypomniał, że jego resort pracuje obecnie nad nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym - aby ratownictwo koncentrowało się udzielaniu pomocy i nie musiało zajmować się niczym więcej. Wyraził nadzieję, że te "wielkie manewry" - czyli praca w czasie ŚDM - przyniosą pozytywne skutki w przyszłości i staną się podwalinami dla nowego systemu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum